Doplňkové penzijní spoření

V České republice působí v současnosti více penzijních fondů, u kterých si můžete zařídit doplňkové penzijní spoření. Pokud nevíte, u kterého penzijního fondu si penzijní spoření sjednat, přečtěte si souhrnné informace o některých vybraných společnostech a jejich penzijních fondech.

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření je název pro dřívější penzijní připojištění. Není to produkt, který byste si museli pořídit. Jeho sjednání je zcela dobrovolné, můžete jej kdykoliv přerušit nebo zrušit, podmínkou je však věk 18 let. Pokud si měsíčně ukládáte minimálně 300 Kč, stát vám přispívá. Částka měsíčního vkladu záleží na vašich finančních možnostech a kdykoliv částku můžete změnit po dohodě se svojí pojišťovnou. Ukončíte-li spoření předčasně, přicházíte o státní příspěvky. Pokud si spoříte 1500 Kč měsíčně, vedle státního příspěvku máte navíc nárok na úsporu daně z příjmu. Přispívat vám může i zaměstnavatel, který má díky tomuto daňové zvýhodnění.

ING penzijní fond a penzijní fond AXA

Penzijní fond ING má silnou pozici a řadí se k nejlepším na trhu, což dokládá fakt, že průměrné zhodnocení za 16 let existence tohoto fondu činí 5,21 % ročně oproti 4,4 % u ostatních penzijních fondů. ING investuje téměř 85 % do dluhopisů, akcie nevyužívá vůbec. Velmi oblíbeným a hojně využívaným je také Penzijní fond AXA, který se řadí k těm největším díky velkému počtu klientů. AXA investuje do státních a firemních dluhopisů a do Private equity projetků.

Penzijní fond České pojišťovny a Penzijní fond České spořitelny

Česká pojišťovna patří k největší pojišťovnám na našem trhu. V penzijním fondu má přes milion klientů. Fond je konzervativní, proto je průměrné zhodnocení za dobu fungování „pouze“ 4,6 % ročně.  Přes 70 % fondu je investováno do státních dluhopisů, pouhých 5 % skrze akcie. Česká spořitelna je největší česká banka, která má také téměř milion klientů. Má nejnižší průměrné zhodnocení, a to pouhá 4 %. 66 % fondu je vloženo do dluhopisů, 10 % je investováno do akcií.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.