Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření přinesla penzijní reforma ve třetím pilíři. Tento produkt je nástupcem penzijního připojištění. Je podporován státem a klienti dostávají státní příspěvek. Také zaměstnavatel může svým zaměstnancům přispívat na spoření. Jaké jsou výhody a nevýhody doplňkového penzijního spoření?

Státní příspěvek a příspěvek zaměstnavatele

Jak bylo již zmíněno výše, velkou výhodou doplňkového spoření jsou určitě státní příspěvky a také daňové úlevy. Máte možnost požádat svého zaměstnavatele, aby vám do penzijního připojištění přispíval. Velká část zaměstnavatelů tuto možnost využívá, protože z takto vyplacených prostředků nemusí hradit sociální a zdravotní pojištění. Je to výhoda nejen pro zaměstnavatele, ale také pro vás. Díky těmto prostředkům se vám zvyšuje mzda a také reálné zhodnocení vašeho příspěvku.

Likvidita prostředků

Uvědomte si, že prostředky v tomto doplňkovém penzijním spoření mají velmi omezenou likviditu. Ukládáte svoje peníze na desítky let a nemáte možnost je vybrat bez ztráty připsaných úroků a státních příspěvků. V doplňkovém penzijním spoření chybí možnost výsluhové penze a vyplacení peněz v 60 letech. Možnost jednorázové výplaty peněz máte až po dosažení důchodového věku. Pokud máte sjednáno dřívější penzijní připojištění, zůstává vám možnost výsluhové penze, což znamená, že po patnácti letech si můžete vybrat 50 procent naspořených prostředků.

Předdůchody

Fondy doplňkového penzijního spoření nabízí možnost tzv. předdůchodu, kdy si můžete část vložených finančních prostředků vybrat ještě před odchodem do důchodu. Musíte však splňovat několik podmínek. Váš věk musí být o pět let nižší než věk potřebný pro vznik nároku na starobní důchod. Celková částka naspořených prostředků musí být tak vysoká, aby mohla pokrýt výplatu měsíčních dávek ve výši minimálně 30 % průměrné hrubé mzdy v národním hospodářství. Stát vám bude jako předdůchodci platit zdravotní pojištění, a navíc se vám ani nesníží budoucí penze.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *