Do konce roku budou sazby hypoték kolem 9 procent

hypotéka

Je to už trochu ohraná, stále ale aktuální písnička: dva roky globální pandemie, kolosální zásh do světové ekonomiky, narušené dodavatelské řetězce, stále extrémnější počasí, ruská agrese a válka na Ukrajině… mezi výsledky tohoto smrtícího mixu lze počítat i rekordní inflaci, která nyní sužuje nejen českou ekonomiku. Česká národní banka (ČNB) na ní bude nyní reagovat pravděpodobně dalším zvyšováním úrokových sazeb. A to požene nahoru i úročení hypotéčních úvěrů.

Další zvýšení úrokových sazeb na spadnutí

Bankovní rada ČNB pravděpodobně oznámí na svém zasedání ve středu 22. června zvyšování významné úrokových sazeb. Podle Jakuba Veverky, který je hlavním ekonomem portálu Videobydleni.cz, se bude jednat o navýšení o 1,25 procentního bodu nebo dokonce ještě vyšší. Guvernér ČNB Jiří Rusnok již dříve oznámil zvýšení minimálně o 0,75 procenta.

Bude se přitom jednat o poslední zasedání Bankovní rady ČNB v aktuálním složení. Od července bude mít totiž ČNB nového guvernéra i nové členy. Adam Michl, který nahradí Jiřího Rusnoka v čele ČNB, již dříve oznámil, že úrokové sazby nastavené jeho předchůdcem ponechá ve stávající výši a k jejich změně sáhne až ve chvíli, kdy začne klesat inflace.

dům

Foto: Pixabay

Dopad na hypotéky

Další zvýšení úrokových sazeb se samozřejmě projeví i na hypotéčních úvěrech. U nich by mohly úroky do konce roku dosáhnout až 9 procent. Již nyní se jejich rostoucí úroveň negativně projevuje na zájmu o hypotéky. V situaci, kdy ceny nemovitostí zůstávají vysoké a hypotéky drahé, se pro ně logicky rozhoduje méně lidí.

Větší zájem je v současné době o pronájmy. Poměr prodejů a pronájmů se podle realitních kanceláří posunul o 18 procent ve prospěch pronájmů.

Zdroje informací: Videobydlení

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/715470/experti-predvidaji-razny-krok-cnb-zvysi-rusnok-a-spol-pred-odchodem-sazby-na-rekordnich-7-procent.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.