Nová informatika na základní škole: Děti se naučí ovládat robůtka, ale nezvládnou psaní na PC ani tabulky

Robot

Tak už k nám konečně dorazila nová informatika a děti se na základních školách budou učit informatiku úplně jinak. Naučí se konečně ovládat malého robota, kterého si postupně společně zkonstruují a bude se tisknout na 3D tiskárnách. Sláva, ty budou šikovné. Splní navíc spousty kompetencí, které jsou hlavně cizími termíny popsány v RVP. Rámcový vzdělávací program jako takový je jakousi parodií na dřívější osnovy, které jasně a přesně stanovovaly, co mají děti umět. Školní vzdělávací programy jsou nejednoznačné a liší se na každé škole. To je ale jiná kapitola. My se budeme věnovat oné slavné robotice a rozvoji logického myšlení.

Excel a Word jako velká neznámá

S čím se dnes pracuje na počítači nejčastěji? Jasně, každý čtenář zřejmě namítne, že s kancelářskými aplikacemi. Jak Word, tak i Excel nebo jiné textové a tabulkové editory jsou považovány u žadatelů o zaměstnání za samozřejmost. Nyní ale děti dostanou robotiku. Kancelářské balíčky by se měly přesunout do češtiny a matematiky. Ve výuce češtiny na ně stejně jako v matematice bude minimum času. Když už se najde, nebude volná učebně počítačů, která bývá na škole jen jedna, případně jsou dvě až tři. Paráda. Ale robůtek bude v informatice dál jezdit a děti si budou logicky hrát.

Víte, co máte kde uložené? Ani ne

Úkolem nové informatiky je sice nacházení různých řešení problémů, týmová práce, kooperace, porozumění přístupů je kódování a mnohé jiné. Vskutku vznešené cíle. Ve finále se ale dostaneme k tomu, že děti neví, co si kam na pevný disk nebo disk virtuální ukládají. Prostě neví, kde mají složky a soubory. Ale umí pohybovat robůtkem… Neskutečně postavené na hlavu. Fakticky se orientují jen na to, co kde dotekem posunou a narovnat nebo zkřivit. Základy fungování moderních technologií jim ale unikají.

Víme, jak se pěstuje mrkev, ale neumíme to

Dotace manuálně zaměřených předmětů typu pracovních činností je minimální a stále hodin ubývá. Víme, jak se co dělá teoreticky, ale praxe uniká. Ale hýbat robůtkem děti umí, takže jsou za vodou.

Informatické myšlení

Ano, i tento zvrácený pojem měl šanci vzniknout. Podle portálu imysleni.cz jde o způsob myšlení, který se zaměřuje na popis problému, jeho analýzu a hledání efektivních řešení. Co to proboha je? Zmatek. Dítě se nevyzná ve vlastním počítači. Často nedokáže základní věci. Hrát si s robůtkem ho ale naučíme.

Tak jako tak, informatika je dnes velmi důležitá, nicméně řešit by se měla od základů a nikoli touto formou. Jestli se má dítě učit základy kódování, naučí se je až tehdy, když se rozhodne pro konkrétní obor, jehož je programování součástí.

A zase peníze

A kolotoč se točí. Nové učebnice, metodiky atd. Další byznys. Relativně zbytečný…

Zdroje info: https://imysleni.cz/informaticke-mysleni/co-je-informaticke-mysleni

https://revize.edu.cz/nova-informatika-v-rvp-zv

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/vyuku-s-durazem-na-informatiku-zahajilo-od-zari-600-skol-40381530

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.