Do Evropy míří méně Číňanů, utrácejí tu ale více

Praha

Propad turismu v době covidové pandemie (resp. v době jejího vrcholu úplný kolaps), dopadl na celý sektor a obecně i celou ekonomiku. Mnoha obchodníkům přitom chyběli především turisté z Číny, kteří mají ve zvyku v Česku hodně utrácet. S tím, jak pandemie odeznívá, se i cestovní ruch navrací ke své původní podobě. A vrací se i čínští turisté, byť zatím ne v původních počtech.

Číňané v Česku

I přesto, že o návštěvníky z různých koutů světa již zase není v Česku nouze, nyní po pandemii jsou nižší počty návštěvníků přece jen znát. Ubývá především Číňanů, kteří se do Evropy díky drahým letenkám příliš nehrnou. Evropu navštěvují jen ti bohatí a masové davy čínských turistů ani letos zřejmě neuvidíte. Průměrné ceny letenek se vyšplhaly až o 80 procent výše, než jaká byla jejich cena před pandemií, a tak výlet do Evropy není ani ve stále bohatší Číně pro každého.

obchod

Foto: Pixabay

Utrácející Číňané

Srovnáme-li stav ke květnu letošního roku s rokem 2019 zjistíme, že do Česka zamířilo o téměř 40 procent turistů z Číny méně. To se samozřejmě projevuje i na tržbách obchodníků. Alespoň částečně to ale kompenzuje fakt, že do Česka míří opravdu bohatí Číňané, kteří tady také více utrácejí.

Neprofitují z toho ale všichni stejně. Největší radost z toho mají prodejci toho skutečně luxusního zboží jako např. značky Hermes nebo Louis Vuitton Moët Hennessy. Již toto léto ukáže, do jaké míry budou tyto trendy platné pro celý letošní rok.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/cina-evropa-nakupy-turistika-luxus-zbozi-vyrobky.A230505_124504_eko-zahranicni_jla

https://forbes.cz/opetovny-priliv-cinskych-turistu-je-jich-nyni-mene-ale-vic-utraci/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.