Boží spravedlnost státu? Důchodci se ožebračili, ale náhrady církve nezkrátily

Církev

Snížení valorizace penzí se stalo jakýmsi věčným tématem při sporech vlády s opozicí. Tak jako tak už je ale vše odhlasováno a důchodci už letos v červnu přijdou o tisíc korun. V letošním roce by měli přijít o 7000 korun, v dalším o 14 000 korun a pokračovat bychom takto mohli dále. Ať už se to zdá, nebo nezdá spravedlivé, je třeba situaci brát jako fakt. Ano, byla podána ústavní stížnost, nicméně ani ta nemusí nic změnit.

Právně napadnutelné rozhodnutí

Jak jsem již psal výše, několik subjektů se obrátilo na Ústavní soud. Není se čemu divit, přijímání takovéhoto rozhodnutí v legislativní nouzi nebo retroaktivita nejsou zrovna standardní záležitosti. Dodatečné odvody bank nebo energetických firem už ala napadnuty nebyly. Mělo se za to, že by to prostě neprošlo. Stejně tak nedošlo ke krácení vyplácení náhrad církvi.

Církev dostane vše i s celou výší inflace

Krácení vyplácení náhrad církví s inflační doložkou prostě neprošlo. Církev tudíž dostane od státu veškeré náhrady včetně inflace v plné výši. Čím si to asi zasloužila? Neskutečné. Církev získá veškeré peníze a důchodci ostrouhají. Tak trochu nespravedlivé, i když byly doby, kdy se církev obohacovala na úkor společnosti neskutečně. Ostatně třeba Jan Hus by mohl vyprávět, kdyby ho neupálili. Věřme, že dnešní církev je úplně jiná…

Jak dopadne posouzení Ústavního soudu?

To se můžeme jen domnívat. Nejspíše bude ale trvat dlouhé měsíce, než tato instituce celou věc pořádně prozkoumá. Někteří členové ústavního soudu budou nejspíše proti, jiní pro, případně se zdrží hlasování. Dlouhé váhání by mohlo být předzvěstí toho, že vše bude legislativně v pořádku. Tak funguje naše politika a demokracie.

Zdroje info: Autor, https://kamm.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=801474

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.