Deset vajec a máslo za 80 korun: V roce 2023 se zdražení potravin zřejmě nevyhneme

Máslo

Ceny potravin jsou už nyní poměrně vysoké a výhled do příštího roku neslibuje vůbec nic dobrého. Ba naopak. Za potraviny si v roce 2023 nejspíše poměrně solidně připlatíme. Ostatně tvrdí to i spousta povolaných osob, jako jsou třeba předseda představenstva Českého svazu zpracovatelů masa Karel Pilčík nebo výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý. Na vině jsou pochopitelně hlavně ceny energií. Ty jsou i po zastropování nadměrně vysoké.

Potravinářská komora a její apel

Upozornění vlády na vysoké ceny i energií i přes zastropování přišlo. Nepochybně. Potravinářská komora na tento fakt upozorňovala. Potravináři aktuálně nestihli promítnout veškeré zvýšené náklady do cen nabízených potravin. Tím pádem půjdou ceny ještě více nahoru. O tom není pochyb.

Tlak na dorovnání nákladů bude extrémní

Aby také ne! Vývoj cen nelze jen tak jednoduše predikovat. Mnohé podniky jsou na tom tak, že jim nyní konči fixace na ceny energií. Nejspíše tak budou donuceny k tomu, aby zvedly ceny nabízených produktů. Stane se tak pravděpodobně již k 1. lednu roku 2023. Na vývoj cen bude mít vliv logicky také poptávka.

Příští rok by měl být z hlediska zdražování mírnější

Situace je nejspíše dána tím, že se razantně zdražovalo již letos. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda hovořil mírnějším zdražování v roce 2023. Skok v energiích bude promítnut poměrně pomalu. Vždyť třeba máslo letos zdražilo z 54 na 68 korun. Koncem příštího roku by mělo máslo stát 77 korun. Mléko by mohlo stát kolem 30 korun.

Malí producenti živoří

Především chovatelé prasat. Hodně důležitou roli hraje u cena masa politika maloobchodních řetězců.Zvýšení ceny masa bude ale nejspíše nezbytné. Malí producenti masa jsou nucení většinou výrobu dotovat z jiných zdrojů. Nelze vyrábět se ztrátou, a tak půjdou ceny nahoru. Hodně zajímavé informace přináší třeba portál iDnes o Pekárně Kabát. Ta zdraží o nějakých 10 až 15 výrobky obsahující ovocné náplně. Podražit by ovšem mohl i cukr.

Pyramida zdražování poroste, logicky

Je to tak. Bohužel. Ceny energií se promítají prakticky všude a nelze se tomu divit. Zastropování nebude v případě mnohých firem dostatečné. Budeme si muset sáhnout mnohem hlouběji do kapsy.  

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zdrazovani-cr-ceny-energii-drazsi-potraviny-maslo-pecivo.A221118_174625_domaci_kadl?zdroj=top

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.