Jak vznikl den plný slev Black Friday

Black Friday je doslova svátek všech milovníků nakupování s výraznými slevami. Pro většinu lidí sice u nás tento „svátek“ není spojen s jedním konkrétním dnem, nýbrž spíše s celým obdobím druhé poloviny listopadu. Moderní podoba Black Friday se tak od té původní začíná trochu lišit. Podstata je však stále stejná: slevy a výhodné nabídky čekající na zákazníky v předvánočním období. Jak ale Black Friday vlastně vznikl?

Několik teorií původu

Na původ Black Friday existuje několik teorií. Podle jedné z nich odkazuje název této akce na krach burzy v roce 1869, kterému předcházelo horečné nakupování zlata za velmi příznivé ceny ze strany některých obchodníků. Tou nejpřijímanější teorií je však ta, která klade vznik tohoto zvyku do začátku šedesátých let minulého století a do města Philadelphia.

Tam se koncem listopadu sjelo ohromné množství lidí, aby mohli navštívit velmi očekávaný fotbalový zápas. Kromě toho, že místní obchodníci narychlo zavedli velké slevy na své zboží, aby situace využili, měli mnoho práce i policisté. Ti museli řešit ohromné množství větších i menších problémů, a překřtili proto rušný pátek na Black Friday.

black friday

Foto: Pixabay

Black Friday dnes

Skutečně velkou popularitu má Black Friday od osmdesátých let, kdy se z něj v USA stal pomyslný začátek předvánoční nákupní sezóny. Na název Black Friday dnes obchodníci lákají již dlouho před tradičním termínem. Popularita slevových akcí u lidí ale nijak neklesá a prodeje kamenným i online obchodům v tomto období utěšeně rostou.

Mnozí lidé se na Black Friday dlouho připravují a připravují si seznamy toho, co chtějí ve slevách nakoupit. Jiní se naopak rozhodují spontánně podle toho, jaké nabídky jim obchodníci předloží. Ve Spojených státech lidé utratí přímo v onen pátek průměrně 335 dolarů, u nás to bude samozřejmě méně, ale i tak se jedná pro obchodníky o datum, které mají v kalendáři červeně zakroužkované.

Zdroje informací: https://www.marianne.cz/zivotni-styl/nejen-svatek-nakupovani-seznamte-se-s-historii-black-friday

https://www.history.com/news/black-friday-thanksgiving-origins-history

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.