Definitivní konec EET, nebude ani dobrovolná

EET

Již od počátku pandemie onemocnění covid-19, tedy od počátku roku 2020, je EET nepovinná. Nyní bude definitivně ukončena, a to bez náhrady. Nebude již ani dobrovolná. Změnu prohlašovala stávající vládní koalice a SPD, proti bylo jen hnutí ANO.

Již nyní nebyla EET povinná

Již od prvního výskytu onemocnění covid-19 a následných i ekonomických opatření nebyla EET povinná, pokud ji podnikatelé využívali, šlo o činnost dobrovolnou. Nyní se již podnikatelé nemusí znovu do EET zapojovat, a nebude platit ani pro ty, kdo se ji účastnili dobrovolně. Pro definitivní ukončení byla ODS, STAN, lidovci, Piráti, TOP 09 a SPD. Proti bylo jen hnutí ANO, které ji zavedlo spolu s ČSSD a lidovci ve vládě Bohuslava Sobotky. Přerušení nyní platí do konce roku 2022, od 1. ledna 2023 se pak EET ruší.

Společenské a ekonomické změny, proto se EET ruší

Ministerstvo financí obsahuje zrušení EET tak, že od roku 2016 došlo prý k tak významným ekonomickým a společenským změnám, že již není potřeba. Mezi takové faktory například řadí masivní využívání bezhotovostních plateb, které se ještě zvýšilo pandemií koronaviru. Klesl tak podíl plateb bez digitální stopy. Další změnou významnou pro zrušení EET bylo zavedení paušální daně pro některé podnikatele. Do tohoto systému se zařadilo asi 80 tisíc podnikatelů a v roce 2023 se zvýší okruh oprávněných osob, které se budou moci dále připojit.

Bude zrušení něco stát?

Ministerstvo kalkulovalo na počátku roku, že návrat k EET by přinesl asi 4,2 miliardy korun do státní kasy. Na druhou stranu by se však zvýšily náklady na provoz EET, které představují asi 463 milionů korun ročně. Klesne počet lidí ve finanční správě a klesne administrativní i finanční zátěž podnikatelů. To pak může dle ministerstva rozvinout podnikatelský segment až o 1,5 miliardy korun ročně. Právě kvůli tomu se pak nakonec ministerstvo rozhodlo nepokračovat v EET, kdy se zkoumala i varianta, že by byla EET jen dobrovolná. Provozní náklady by se však nevyplatily vzhledem k výhodám takového dobrovolného režimu.

Zdroj: https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-pravnickych-osob/438259-konec-eet-elektronicka-evidence-trzeb-od-roku-2023-nebude-povinna, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-poctivi-ted-budou-v-nevyhode-hodnoti-podnikatele-konec-eet-220063

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.