Fotbal bez piva v Kataru: Evropa nadává, ale přitom není jiná

Fotbal

Fotbalové mistrovství světa v Kataru je v plném proudu. Za normálních okolností, konalo-li by se v některé jiné zemi, by pivo teplo plným proudem. Nyní tomu tak není. Katar je z hlediska konzumace alkoholu maximálně konzervativní zemí. Pivo si fanoušci mohou dát pouze v oficiálních fanouškovských zónách, dopřát si mohou nanejvýš čtyři piva a kvašený nápoj se čepuje od 19.00 místního času. Pro našince tristní.

300 korun za umolousaný Budweiser

Je to tak. Cena je doslova astronomická. Jasně, jste na místě a pivo si dát chcete, nicméně doma byste jich měli hned několik a v trochu jiné kvalitě. Pokud jste pivař, tak rozhodně zapláčete. Tak jako tak všichni na absenci piva a omezení nadávají, kudy chodí. Když se ale podíváme na sebe, tedy na Evropu, nebyli jsme na tom podobně?

Pití alkoholu povolili v Evropě až v roce 2018

Stačí se podívat na internet a trochu si počíst ve starších článcích. Zjistíte, že od roku 1985 byl alkohol oficiálně zakázaný v hledištích veškerých britských stadionů, kde týmy hrají na nejvyšší úrovni. Nyní existují pilotní projekty, které s pivem tak nějak počítají, nicméně jde o pouhé počátky. V Evropské lize a Lize mistrů byl alkohol zakázán až do roku 2018. Poté už je jeho podávání v gesci pořadatelů utkání.

Katar to má prakticky stejně

Jasně. Místní ale moc dobře ví, jakým způsobem si alkohol bez problémů pořídit. Pokud se jim to nepovede, míří jejich kroky do Bahrajnu, kde s tímto není žádný problém. Zajímavý byl i pokřik Ekvádorců v hledišti, že chtějí pivo. Docela zajímavé by bylo sledovat, jak pokřik queremos cerveza aplikují třeba ve Wembley nebo na San Bernabeu či jinde, kde se alkohol nepodává. Evropani jsou tedy tak trochu pokrytci, ač většina z nich pivo miluje.   

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/katar-mistrostvi-sveta-fotbal-lidska-prava-delnici-zapad.A221125_213951_zahranicni_kadl?zdroj=top,

https://www.sport.cz/clanek/fotbal-liga-mistru-fanousci-uz-nebudou-osizeni-uefa-zrusila-zakaz-alkoholu-1001344

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.