01_izrael

Data o očkování z Izraele dávají světu naději

V některých zemích (a počítat mezi ně musíme bohužel i Českou republiku) je očkovací kampaň s vakcínou proti koronaviru zdroj neutuchajících problémů. Jsou ale i země, kde je tomu naopak a průběh očkování je v nich zdrojem národní hrdosti. Do té druhé kategorie patří rozhodně Izrael, který své občany dokáže očkovat tempem, které mu může celý svět závidět. Více než polovina populace, která již byla v Izraeli proočkována, představuje také statisticky významný zdroj dat o efektivitě použitých vakcín. A první data, která z Izraele přichází, jsou opravdu nadějná. Vidíme tedy světlo na konci tunelu? Můžeme se těšit na brzké znovuotevření ekonomiky a celé společnosti?

V Izraeli vakcína funguje

V Izraeli se očkuje vakcínou Pfizer/Biontech, která na světový trh přišla jako první. Jedná se o tu vakcínu, kterou je třeba skladovat při velmi nízkých teplotách. Studie její účinnosti, jejíž data jsou nyní prezentována počítala s více než 50 % populace, která byla očkovaná alespoň jednou dávkou (nyní bylo v Izraeli aplikováno 80 dávek na 100 obyvatel). Z analyzovaných dat je zřejmé, že vakcína Pfizer v 89,4 procentech případů zabránila onemocnění očkovaných a v 99 % případů zabránila úmrtí (z tiskových zpráv nicméně není zcela zřejmá metodika výpočtu).

Co je ale možná ještě mnohem důležitější je fakt, že podle prvotních dat (ta musejí být ještě ověřena) se zdá, že vakcína zabraňuje nebo alespoň významně snižuje pravděpodobnost přenosu viru u bezpříznakových pacientů. Právě schopnost zamezit přenosu je oním svatým grálem, na který celý svět čeká především.

02_izrael

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co z výsledků plyne?

Pokud by se výsledky z Izraele potvrdily a platily by globálně, mohli bychom začít být opatrně optimističní. Izrael samotný se s největší pravděpodobností brzo stane první zemí světa, která získá onu proslulou stádní imunitu. Izrael již má nyní po absolvování tvrdého lockdownu ekonomiku z velké části otevřenou a zdá se, že bude moci v jejím otevírání moci pokračovat i nadále. Současně však nepochybně budou stále platit přísná pravidla pro vstup cizinců do Izreale, alespoň do doby, než se okolní svět dotane na úroveň, kterého Izraelci dosáhli.

Zdroje dat:

https://ourworldindata.org/grapher/covid-vaccination-doses-per-capita

https://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/coronavirus-biontech-impfstoff-stoppt-virus-uebertragung-zu-89-4-prozent-a-f02ef45b-00b2-412d-b2ad-260ad8d2ddca

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *