Další změny v protiepidemických opatřeních. Co se od pondělí mění

Virus

Pandemie covidu-19 nekončí, v Evropě naopak nabíhá další, z našeho pohledu již čtvrtá, epidemická vlna. Vláda proto přijímá nová opatření, která se opět dotknou našich životů. Jedná se však spíše o kosmetické úpravy stávajících opatření, k výraznějším lockdownům již vláda s ohledem na ekonomiku sahat nechce. Nutno také podotknout, že opatření jsou navržena s cílem přesvědčit dosud neočkované o tom, že očkování se jim opravdu vyplatí. Vzhledem k tomu, že z celkového pohledu zatím neznáme (kromě lockdownů) jinou cestu jak minimalizovat dopady epidemie, dává tato strategie smysl.

Nová pravidla platná od 15.11.2021

Dnešním dnem se opět mění covidová pravidla. V první řadě se dotknou zaměstnanců ve zdravotnictví, kteří nejsou dosud očkovaní. Zaměstnanci, kteří pracují na lůžkových odděleních a nejsou očkováni, musí podstoupit testování, které bude probíhat jednou týdně. Motivace je dvojí, zdravotníci jsou z logiky věci vystaveni zvýšenému riziku nákazy, stejně tak ale mohou zavléci covid na oddělení s pacienty se sníženou imunitou a ohrozit tak jejich zdraví.

Také návštěvy, které navštíví sociální zařízení nebudou smět do budovy, pokud nebudou otestováni. PCR test bude platit po dobu tří dnů. U antigenního testu bude platnost omezena pouze na jeden den. Ani v restauracích se nebudeme smět pohybovat bez testů či plného očkování. Teprve po prokázaní negativního testu nebo očkování bude cesta do restaurace volná.

Student

Foto: Pixabay

Nová opatření a školství

Ve všech školách ČR proběhne nové plošné testování v termínech 22. a 29. listopadu. Na vysokých školách bude nutné nosit respirátory, pokud bude v místnosti více než 50 studentů. Povinné nošení respirátorů se tak dotkne studentů především při přednáškách, kdy se shlukuje poměrně hodně studentů najednou. Při takových počtech studentů bývají rizika přenosu skutečně poměrně vysoká.

Jaká další omezení nás čekají? Vezme si vláda příklad od sousedů z Rakouska? Tam je již zaveden lockdown pro neočkované. Ti smějí chodit do práce a nakupovat jen potřebné zboží. Při kontrole musí prokazovat negativní PCR test.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prehledne-co-se-od-zitrka-meni-40378006

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.