Co plánuje nová vláda v oblasti spravedlnosti

Právo

Bude-li opravdu vládnout vláda složená z dosavadních opozičních koalic (SPOLU a Piráti a STAN), pak bude prosazovat svůj program, na kterém se do jisté míry tyto strany již dohodli v koaliční smlouvě. Co chystá pravděpodobná budoucí vláda v oblasti justice a spravedlnosti?

Změny u státních zástupců

Zástupci pěti stran, které budou pravděpodobně tvořit budoucí vládu Petra Fialy, tedy ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti, chtějí ve vztahu ke státním zástupcům a jejich soustavě státních zastupitelství prosadit například zavedení funkčního období vedoucích státních zástupců, tj. vedoucích daných složek státních zastupitelství (okresních, krajských a vrchních), zpřesnění podmínek a důvodů, za kterých lze odvolat nejvyššího státního zástupce a posílit kárnou odpovědnost veřejných žalobců.

Statistiky rozhodování soudců

U soudců chce pak pětikoalice například zavést vedení a zveřejňování statistiky rozhodování jednotlivých soudců. Dále chce budoucí vláda zjednodušit proces rozhodování soudců a chce tak prosadit elektronický soudní spis. Ten bude volně sdílený pro všechny, kdo jsou v rámci řízení oprávněni do spisu nahlížet. Netřeba tedy čekat na zbytečně komplikované zasednutí k fyzickému spisu, což může být problém zejména tehdy, je-li v řízení velký počet účastníků.

Ochrana hospodářské soutěže a exekuce

Pokud se bavíme o těchto dvou oblastech, zde se koalice shodly, že chtějí reformovat Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Ten má být spíše metodickou institucí, která nemá dle stran obstrukčně bránit procesu zadávacího řízení. V rámci exekucí pak chce nová koaliční vláda vyhodnotit dosud přijaté úpravy exekučního či insolvenčního řízení a poté se chce zasadit o zpřístupnění přesných dat o exekucích nebo chce zkrátit insolvenční řízení na tři roky.

 

Zdroj: https://www.ceska-justice.cz/2021/11/plany-nove-koalice-statistiky-rozhodovani-soudcu-ci-posileni-karne-odpovednosti-statnich-zastupcu/
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.