Léky

Další zdražování, tentokrát léků

Zatímco ještě v létě se o přicházející inflaci mluvilo jen v rámci médií zaměřených čistě na ekonomiku, nyní je probíráno ze všech stran ze zdražování se stalo silné politické téma. Vzhledem ke globální povaze zhmotňující se krize (nebo spíše současně se rozvíjejících krizí) budou mít ale politická rozhodnutí jen omezený dopad. Jinými slovy, v následujících měsících zdražování prostě neutečeme. A jednou z oblastí, kterých se bude týkat, budou pravděpodobně i léky.

Vstupy jsou drahé i pro farmaceutický průmysl

Stejně jako mnoho dalších, i farmaceutický průmysl má problém s rostoucí cenou svých vstupů. Ať již se jedná o energie, materiály, anebo dopravu ve světě silně narušených dodavatelských řetězců, to vše se nevyhnutelně odrazí i na ceně výstupů, tedy léčiv.

Dodavatelské řetězce navíc farmaceutických firem nenarušuje jen doprava, ale i přetrvávající pandemická situace, která nutí vlády v různých částech světa k restriktivním opatřením s negativním dopadem na výrobu. Farmaceutického průmyslu se v tomto ohledu nejvíce dotýká situace v Asii.

Léčiva

Foto: Pixabay

Co s tím?

Léčiva jsou kategorií produktů, na kterých se příliš šetřit nedá. Jsme-li nemocní, bez léků se neobejdeme. Na druhou stranu je ale pravda, že data z lékáren hovoří o tom, že i léky si často kupujeme, aniž bychom je následně využili. Důkazem je množství léků, které se dostává zpět do lékáren v podobě ještě neotevřených plat nebo lahviček. Ztráty v tomto ohledu jsou veliké a zcela zbytečné.

Tento fakt ale nic nemění na tom, že je třeba se připravit na to, že za léky si v následujících měsících v případě potřeby připlatíme. Odhady hovoří o zvyšování cen někde na úrovni 5 procent. Nezbývá než to akceptovat a snažit se, abychom si do lékárny chodili jen v případě, že to opravdu potřebujeme.

Zdroj informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-dopad-inflace-zdrazuje-leky-rika-sefka-farmaceuticke-firmy-177899

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *