Na kolik vás ročně vyjde pořízení psa

Pes

Domácí mazlíčci – to je zejména radost a potěšení. Je však pravdou, že pokud máte v domácnosti mazlíčka, přináší to i s tím spojené náklady. A někdy nemusí být malé. My se dnes podíváme, na kolik vás přijde pořízení psa a náklady s ním spojené. Pojďme tedy na to!

Náklady na psa

Samozřejmostí je pořizovací cena psa. To může být různá. Chcete-li však určité plemeno může vás přijít pes i na částku okolo 10 či 15 tisíc korun. Pokud má pes takzvaně papíry, může jít ještě o vyšší obnos. To však není vše. Při pořízení připočítejte nezbytné investice do začátku.  Pokud se zaměříme na pořizovací cenu, pak aktuálně činí například cena za německého ovčáka 10 až 15 tisíc korun, labrador vám nyní vyjde na 15 až 25 tisíc korun a yorshirský teriér na 15 až 30 tisíc korun. Alternativou je samozřejmě pes z útulku či získání štěněte darováním. Dále musíte psa očipovat a přihlásit jej na úřadě kvůli platbě ročního poplatku. Ten si stanovuje obec sama. Například v Praze či Brně jde o asi 1500 Kč. Povinností je také psí očkování proti vzteklině. To stojí asi 500 Kč a každé tři roky se musí pes přeočkovávat.

Pravidelné výdaje

Výdaje na krmivo pro psykrmivo pro psy jsou různé. Záleží na velikosti plemene, ale i kvality vybrané strany. Můžeme se pohybovat okolo 6300 Kč za rok za malá plemena a 17 500 Kč za plemena velká. Není však vyloučeno, že za opravdu kvalitní krmivo dáte mnohonásobně více. K péči, který by měla být prováděna několikrát za rok, řadíme například odčervení, ochranu proti parazitů, starost o srst a chrup a podobně. Zde můžeme dojít k částce okolo 1500 Kč za rok. U hraček mohou být náklady různé, budeme se však pohybovat v řádech stovek korun za rok. Na paměti musíme mít, že hračky vydrží psovi jen určitou dobu.

Veterinář

Očkování je povinné jen jedno – to proti vzteklině za asi 500 Kč. Další očkování jsou dobrovolná. Další očkování a preventivní prohlídky mohou vyjít na asi 2000 Kč za rok. Při nadměrné tvorbě zubního kamene může odstranění představovat výdaj až 1500 Kč. Náklady se pak mohou lišit dle toho, jak je to které plemeno náchylné na určité nemoci či neduhy. Svou roli sehraje také náhoda, kdy se může psovi stát zranění či jiné obtíže.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/692657/naklady-na-psa-az-70-tisic-rocne-tady-je-velky-prehled-vydaju-za-domaci-mazlicky.html

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.