Čtenář Andrej: O literárních dílech si s Kunderou nejspíše nepovídal

Andrej Babiš

Minulý týden zemřel jeden z našich nejslavnějších spisovatelů Milan Kundera. Autor, který žil dlouhodobě ve Francii, konkrétně od roku 1975, byl v roce 1979 zbaven československého státního občanství. Komunistickému režimu byl obrovským trnem v oku, čemuž se pochopitelně nelze divit. Stačí si přečíst jeho román Žert, případně některá další díla. Občanství získal zpět až po 40 letech. Mimo jiné se o to zasadil i tehdejší premiér České republiky Andrej Babiš.

Babišova návštěva Kundery v Paříži

Andrej Babiš jako tehdejší premiér České republiky navštívil Milana Kunderu a jeho ženu Věru v Paříží v roce 2018. Tříhodinové setkání u Kunderových doma muselo být opravdu zajímavé. Babiš mimo jiné už tehdy ve svých tweetech a prohlášeních uváděl, že se zasadí o to, aby bylo Kunderovi vráceno občanství. To se také v roce 2019 stalo. Babiš po setkání hovořil, že se setkal s naším nejslavnějším spisovatelem. Kunderovi skutečně nelze ubírat jeho slávu, nicméně vybírat z našich literátů nejslavnějšího by si asi netroufl ani nejzkušenější literární kritik.    

Jaký byl důvod návštěvy Babiše?

O tom můžeme jen spekulovat. Ostatně samotné setkání inicioval tehdejší velvyslanec ČR Petr Drulák. Ten se nejprve obou stran ptal, zdali se setkáním souhlasí. Důvod návštěvy Andreje Babiše mohl být skutečně takový, že chtěl poznat samotného autora. Jinak ale pochopitelně návštěvu dokonale medializoval. PR mu udělala velmi solidní a ladí ho opět nyní po smrti Kundery. Chlubení se na Twitteru pařížskou hospodou, kde seděli s Kunderovými je jasným dokladem tohoto tvrzení.

Trapná neznalost Kunderova díla

O díle Milana Kundery nejspíše při návštěvě s Monikou Babišovou nemluvili. Vždyť Andrej Babiš dle jeho slov žádnou knihu Kundery nečetl. To mu nestálo za to přečíst si alespoň jednu povídku ze Směšných lásek. Asi ne, jelikož Směšné lásky zahrnuje ve svém tweetu do románů Milana Kundery. Že si bývalý premiér nevzpomněl před prezidentskými volbami na Haška, neznal planety a žaludky krávy, jsme si tak nějak už zvykli. Když se ale chystal na návštěvu za významným spisovatelem, měl si rozhodně alespoň jednu knihu přečíst. Současné PR na Twitteru týkající se setkání s Kunderou je trapné.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/andrej-babis-skola-vedomosti-deti-prima-prezident.A221216_102159_domaci_vajo, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-milan-kundera-ma-po-40-letech-opet-ceske-obcanstvi-40305688, https://zpravy.aktualne.cz/domaci/babis-se-v-parizi-sesel-se-spisovatelem-kunderou-nabidl-mu-v/r~b9f79cc6e51111e8b7c1ac1f6b220ee8/  

Andrej Babiš v době, kdy byl premiérem České republiky: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.