Covid-19 ve vyspělých státech: Stále více dětí padá do chudoby

Dítě chudoba

Koronavirová pandemie je aktuálně opět ve vrcholové fázi. Bohužel. Radost z toho bezesporu nemá nikdo. Přesto je zapotřebí upozornit nejen na to, že bychom měli dodržovat karanténní opatření a stranit se ostatních. S nemocí covid-19 bohužel souvisí také dětská chudoba, jež se bohužel plíživě blíží. UNICEF varuje před tím, že během první vlny pandemie koronaviru směřovala k ochraně dětí pouhá 2 % vládních opatření, což je skutečně málo.

Dětská chudoba v zemích s vysokými příjmy

Obecně je očekáváno, že dětská chudoba ve vyspělých zemích zůstane na úrovni stavu, který tady byl před začátkem pandemie koronaviru. Zpráva Supporting Families and Children Beyond COVID-19: Social Protection in High Income Countries pocházející z výzkumného centra UNICEF Innocenti se zabývala sociálním a ekonomickým dopadem pandemie na děti v celkem 41 státech typických vysokými příjmy. Zabývala se celkem šesti ukazateli, jimž byly:

  • riziko dětské chudoby,
  • dětská mortalita,
  • podíl nepracujících, nestudujících a na zaměstnání se nijak nepřipravujících mladistvých (NEET),
  • míra čtenářské gramotnosti, počet sebevražd mladistvých a počet vražd spáchaných na dětech.

Poměrně zajímavé výsledky zprávy

Samotná zpráva poukázala na to, že se Česká republika vyznačuje z celkem 41 sledovaných zemí vysokou mírou sebevražd mladých lidí. Jen pro zajímavost, na 100 000 mladých ve věku od 15 do 19 let se přiopraví o život 8,3. V oblasti střední Evropy je to nejvíce. Třeba v takové Litvě je to o něco více, tedy 9,1. Nejméně sebevražd je v této věkové skupině na Kypru, a to 0.

Data týkající se zavření škol

Také tyto informace jsou přinejmenším hodně zajímavé. Jen pro představu, v České republice byly zavřeny vzdělávací instituce od ledna do července 102 dní. V Polsku šlo o 142 dnů a na Slovensku 138. Třeba v takovém Německu jen o 62 dní.

Výše finanční pomoci dětem byla rekordní

Na jednu stranu ano, na stranu druhou nepřišla adekvátní pomoc přímo dětem a rodinám. Na pomoc byla do konce července vynaložena částka 10,8 bilionu USD. 90 % ale putovalo na finanční úlevy věnované podnikům. Podnikatelská sféra je nesmírně důležitá, nicméně na děti se poněkud zapomíná. Jasně, nepatří mezi skupiny, které jsou přímo nemocí zasaženy nejvíce, nicméně zapomíná se na násilí a zneužívání dětí.

Třetina zemí nezavedla žádná opatření

Zhruba jedna třetina zemí EU a OECD během první vlny pandemie žádná opatření týkající se dětí neřešila. V ostatních zemích trvala nějaká dočasná opatření jen 3 měsíce. Samotná zpráva navrhuje postupy, které by měly rodinám a dětem pomoct. Tak jako tak by se měla opatření v oblasti sociální ochrany diverzifikovat tak, aby pokryla potřeby dětí. V době pokoronavirové by mělo dojít k zajištění inkluzivních rodinných opatření. Chránit by se měly také stávající dávky pro děti.

Dítě: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.