Kolik stojí měsíční provoz čtyřčlenné rodiny

Rodina

Prvním krokem k tomu, aby rodina měla své finance pod kontrolou, je přesně popsat jejich strukturu a mít tak jasno v tom, za co je vlastně utráceno. Ve chvíli, kdy přesně víte, kam a proč rodinné peníze odchází a odkud přichází, můžete identifikovat i ta místa, kudy peníze unikají zbytečně, pokud nějaká existují. Je jasné, že žádný optimální rozpočet čtyřčlenné rodiny neexistuje, neboť každá rodina má jiné zájmy, možnosti, priority apod. Přesto lze vytvořit pomyslný rozpočet, který lze považovat za průměrný či standardní, a demonstrovat na něm, jak o rodinných financích přemýšlet. A jakou jinou rodinu si vybrat jako modelovou než čtyřčlennou, jejíž členy jsou dva dospělí a dvě děti.

Povinné výdaje

Stejně jako rozpočet státní, i ten rodinný obsahuje výdaje, kterým se zkrátka nelze vyhnout. Ve skutečnosti jich je dokonce většina. Rozhodně mezi ně patří výdaje spojené s bydlením a není těžké uhodnout, které to jsou:

 • nájem či splátky úvěru na bydlení,
 • jídlo,
 • zálohy na energie,
 • platby za svoz odpadu,
 • v bytových domech také např. platby do fondu oprav apod.

Bydlení potřebuje každý a bez těchto plateb se neobejdete. Současně také tyto platby tvoří často podstatnou část rozpočtu. Nájem či hypotéku můžeme pro naše účely s klidným svědomím odhadnout na 10 000 Kč (ve velkých městech samozřejmě o něco více, v malých třeba méně), zálohy na vodu, elektřinu, plyn a další poplatky budou tvořit např. 5 000 Kč.

Jíst prostě musíme, a tak přidáváme další položku. Činí 10 000 korun.

Mezi povinné výdaje se ale řadí i platby za internet, telefon, televizní poplatky apod., kterých se v případě, že chcete žít v domácnosti fungující v rámci běžného standardu kvality života, budete moci vzdát jen těžko. Ve chvíli, kdy danou službu využíváte, je zkrátka platit musíte. Počítejme, že mobilní telefon má v rodině každý člen (dnes už se jedná o standard i u menších školních dětí), v domácnosti je internet i televize. Počítejme 3 500 Kč.

Všichni členové domácnosti také musí jíst a musí se šatit a obouvat. U dětí, které neustále odrůstají nedávno koupenému oblečení, budou náklady na tento segment opravdu nezanedbatelné. Tyto náklady jsou v průběhu roku často nerovnoměrně rozložené, před začátkem školy jich bude více, v létě méně. Řekněme ale, že průměrně může jít o 2 500 Kč měsíčně.

Právě šaty a obuv jsou však oblastí, kde lze při troše snahy nalézt zboží za opravdu výhodné ceny. Ideálně se k tomuto účelu hodí internetové katalogy zboží.

Pokud rodina vlastní auto, nevyhne se ani placení benzínu, pojištění, poplatků za údržbu apod. Zapomínat nesmíme ani na platby školního fondu, nákup školních pomůcek, zápisné do kroužků atd. Děti jsou v rozpočtu vždy významnou částkou. Tyto další povinné výdaje oceňme částkou 4 000 Kč měsíčně.

Nepovinné výdaje

Mezi nepovinné výdaje spadají peníze vynakládané na zábavu, divadlo, kino, dovolenou, nadstandardní služby, jako je kabelová televize, předplatné časopisů, jídlo v lepších restauracích atd. Možností, za co utrácet, je nepřeberné množství. V tomto případě záleží jen a pouze na dané rodině a jejích zvycích.

Počítejme ale s tím, že součet plateb za tyto nepovinné položky bude pro rodinu činit 7 000 Kč (nezanedbatelnou část z této sumy tvoří dovolená rozpočítaná na jednotlivé měsíce). Je zřejmé, že právě část nepovinných výdajů bude na řadě první, pokud bude třeba šetřit. Právě zde by se měly výdaje snižovat. Současně lze i zde utrácet rozumně a chytře. Mnoho výdajů patřících mezi nepovinné lze snížit tak, že pro nákup budete využívat slevových akcí a kupónů. Některé internetové stránky se právě na slevové akce specializují. Vyplatí se je sledovat!

Šetřit energie v domácnosti můžete pomocí SomfySomfy. Díky systémům chytré domácnosti dokážete šetřit energie díky automatickým řízením stínění a vytápění, případně můžete využít i pohybová čidla, kdy se tedy světla budou automaticky vypínat.

Shrnutí

K čemu jsme tedy došli? Naše modelová rodina se musí měsíčně potýkat s následujícími výdaji:

 • bydlení 15 000 Kč,
 • jídlo 10 000,
 • telefony, internet, televize 3 500 Kč,
 • ošacení, obuv 2 500 Kč,
 • další povinné výdaje (auto, děti) 4 000 Kč,
 • nepovinné výdaje 7 000 Kč.

Celkem tedy naše modelová rodina měsíčně utratí 42 000 Kč. I rodině, která se k financím staví zodpovědně a přesně ví, za co a kolik utrácí, se ale může stát, že musí najednou vydat větší množství peněz, které k dispozici nemá. Ať již je třeba koupit novou lednici, nebo dát auto do opravy, jiná možnost než půjčka občas nepřipadá v úvahu.

V dnešní době je vyřízení dílem okamžiku a člověk získá půjčku prakticky ihned. Pak již je jen potřeba zahrnout splátku této půjčky do rozpočtu a ujistit se, že nebude pro rodinu představovat problém.

Zdroj obrázku: Shutterstock.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.