Coca-Cola Santa Clause nevymyslela, pochopila ale jeho komerční potenciál

Santa Claus

I když se reklamní červené vánoční kamiony prohánějí rok co rok městem a přivážejí kromě stovek lahví Coca-Coly svého Santu Clause, tato ikonická vánoční postava původní propagandou výrobce nápojů rozhodně není. To, že postavu Santa Clause vymyslela firma Coca-Cola, je velmi rozšířený mýtus. To ale neznamená, že by snad Coca-Cola neměla lví podíl na jeho propagaci.

Kde se zrodil Santa?

Postava Santa Clause pochází z literatury 19. století a jednalo se většinou vlastně o zobrazení svatého Mikuláše. Santa měl však různé podoby, rozhodně to není tak, že by šlo od začátku o starce s bílým vousem v červeném oblečení. Naopak, v případech, kdy neměl být obrazem svatého Mikuláše dostával často podobu skřítka. Avšak právě jeho ikonickou podobu nebo tu, která se jí podobala, využila v roce 1915 v reklamě firma na výrobu nealkoholických nápojů. A ne, nešlo o Coca-Colu…

Coca-Cola

Foto: Pixabay

Santa v reklamě

Santa Claus se objevil v reklamách firmy White Rock. Společnost Coca-Cola zvolila stejnou marketingovou strategii v roce 1931. Zajímavý je důvod, proč tak učinila. Motivací bylo přesvědčit zákazníky, že Coca-Colu mají pít i v zimě, kdy prodeje tradičně velmi prudce klesaly. Sázka na zimu firmě vyšla a s tím, jak Coca-Cola rostla a rostla se i Santa Claus začínal objevovat častěji a častěji.

Coca-Cola tak skutečně vytvořila standardizovaný obraz anglosaských Vánoc, není to ale tak, že jejich hlavní symbol vymyslela. K nám se Santa Claus dostal v masovém měřítku až v devadesátých letech, to již byl ale v plné síle, a i do našich domovů a obchodů proniká velmi agresivně. Dárky stále nosí „Ježíšek“, ale Santa Claus je dnes vizuálním symbolem Vánoc i u nás.

Zdroje informací: https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/santa-claus-coca-cola

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/dec/21/coca-cola-didnt-invent-santa-the-10-biggest-christmas-myths-debunked

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.