Nové možnosti v bankovnictví: Platba na telefonní číslo

telefpon

Ještě nedávno se platilo především v hotovosti. Během poslední pandemie vzrostl počet bezhotovostních plateb. Ty zůstaly doposud oblíbené a překonaly tak počtem i výši transakcí platby v hotovosti. Před pár dny, 14.11.2023, byl v Česku spuštěn další způsob platby. Nemusíte znát žádné jiné údaje než pouhé telefonní číslo příjemce. Tuto možnost zprostředkuje prvních šest bankovních ústavů v tuzemsku, od ledna se přidají další dvě.

Podmínky pro zhotovení platby

Abyste mohli využívat platbu na telefonní číslo, je ze všeho nejdříve nutné splnit určité podmínky:

  • být klientem zapojené banky,
  • poslat částku v daném rozmezí,
  • zapsat své telefonní číslo do registru České národní banky.

První platby na telefonní kontakt tak mohou využít klienti Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Fio banky, Komerční banky a Raiffeisenbank. Po Novém roce bude tento seznam rozšířen o Moneta Money Bank a UniCredit Bank. Další podmínkou je, aby si klienti nechali zapsat své mobilní číslo do registru České národní banky, pokud tedy chcete přijímat peníze tímto způsobem. Registrace není permanentní. Jestliže nebude zaznamenána žádná příchozí platba do šesti měsíců, budete muset provést celou aktivaci znovu. Některé banky budou informovat své klienty před vypršením. Výše částky určené k poslání na telefonní číslo se bude pohybovat v rozmezí 1-5 000 Kč. Jediná povolená měna zatím je česká koruna.

Bezpečnost především

ČNB si je vědoma, že část klientů nemusí považovat takový způsob platby jako bezpečný. Registr mohou využívat pouze banky. Lidé se tak nemusí obávat toho, že by jejich telefonní číslo mohl někdo zneužít. Telefonní čísla podléhají zákonům a nařízením na ochranu osobních údajů. Maximální výše 5 000 korun je zvolená rovněž z důvodu bezpečnosti.

Již v minulosti měly některé banky zkušenosti s podobnou službou. Například mBank umožňovala svým klientům provádět tři transakce denně do maximální výše 2 000 korun. Po autorizaci platby se odeslala SMS s odkazem příjemci, který měl 15 dní na potvrzení platby. Tento způsob platby nabízela banka od začátku roku 2014, až do letošního října.

Chytne se tento způsob platby?

Na základě analýzy bankovní asociace se jedná o 68 % celkových částek poslaných na bankovní účet do výše 5 000 korun. Z důvodu usnadnění a rychlosti si tímto krokem banky slibují velké využití této služby. Velmi často se stane, že lidé dělají chybu v zadání při odesílání peněz na účet, což by mělo být eliminováno. Služba bude dostupná také pro slovenská telefonní čísla.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-novinka-v-bankovnictvi-penize-uz-se-daji-z-uctu-posilat-na-cislo-mobilu-40450732https://www.penize.cz/osobni-ucty/439426-penize-poslete-i-na-cislo-mobilu-startuji-platby-na-kontakt#element_27_8643

Náhledové foto: Pixabay