Co vše zvýšilo první mzdy roku 2021

01_dane

Pokud jste zaměstnaní je velká pravděpodobnost, že nyní zažíváte podstatné zvýšení vaší čisté mzdy. Může za to řada změn, které rok 2021 přinesl. Které to jsou? A jak ovlivnili výši vaší mzdy? NA to se dnes společně podíváme. Tak pojďme na to!

Zrušení superhrubé mzdy

Jde o největší změnu, která nejvíce zvyšuje vaši čistou mzdu v roce 2021. Základ, z kterého se počítá daň (takzvaná superhrubá mzda) se snižuje, respektive ruší a daně se počítají z hrubé mzdy. Neplatíte tedy ze základu, který je tvořen mimo vaší hrubé mzdy ještě odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění. Vaše vypočtená daň je tak nižší, čistá mzda vyšší.

Základní sleva na poplatníka

Bylo tomu již několik lety, kdy se tato sleva nezvyšovala. Jde o základní slevu na dani na poplatníka, o kterou si snižujete daně, které musíte platit. Nyní, v roce 2021, je tato sleva vyšší o tři tisíce – tedy 250 Kč na měsíc). Její výše je nyní 27 840 Kč za rok, které si odečítáte z daní. V roce 2022 pak poroste na 30 840 Kč. Jste-li zaměstnanec, tuto slevu vám odečítá zaměstnavatel. Každý měsíc si tedy odečítáte z daní 2329 Kč a o tuto částku je nyní vaše čistá mzda vyšší.

Zvyšování minimální a zaručené mzdy

V novém roce se také opět zvyšovala minimální mzda a od ní se odvíjející mzda zaručená. Nyní je tedy minimální mzda 15 200 Kč za měsíc nebo 90,50 Kč za hodinu. Tato minimální mzda má pak vliv na růst mezd zaručených a může tlačit na navyšování mezd obecně.

Nezabavitelné minimum

Zvyšuje se také nezabavitelné minimum. Pokud jste tedy v exekuci, na vašem účtu vám po “zásahu” exekutora zbývá každý měsíc více peněz. Toto se týká osob, kterým exekutor strhává peníze srážkami ze mzdy nebo jsou v osobním bankrotu. Nezabavitelné minimum se zvyšuje kvůli zvyšování normativních nákladů na bydlení. Dalším impulsem pro zvýšení nezabavitelného minima by bylo zvýšení životního minima, to se zatím však v lednu nezvyšovalo a otázkou je, zda k tomu vůbec tento rok dojde.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.