01_dane

Co vše zvýšilo první mzdy roku 2021

Pokud jste zaměstnaní je velká pravděpodobnost, že nyní zažíváte podstatné zvýšení vaší čisté mzdy. Může za to řada změn, které rok 2021 přinesl. Které to jsou? A jak ovlivnili výši vaší mzdy? NA to se dnes společně podíváme. Tak pojďme na to!

Zrušení superhrubé mzdy

Jde o největší změnu, která nejvíce zvyšuje vaši čistou mzdu v roce 2021. Základ, z kterého se počítá daň (takzvaná superhrubá mzda) se snižuje, respektive ruší a daně se počítají z hrubé mzdy. Neplatíte tedy ze základu, který je tvořen mimo vaší hrubé mzdy ještě odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění. Vaše vypočtená daň je tak nižší, čistá mzda vyšší.

Základní sleva na poplatníka

Bylo tomu již několik lety, kdy se tato sleva nezvyšovala. Jde o základní slevu na dani na poplatníka, o kterou si snižujete daně, které musíte platit. Nyní, v roce 2021, je tato sleva vyšší o tři tisíce – tedy 250 Kč na měsíc). Její výše je nyní 27 840 Kč za rok, které si odečítáte z daní. V roce 2022 pak poroste na 30 840 Kč. Jste-li zaměstnanec, tuto slevu vám odečítá zaměstnavatel. Každý měsíc si tedy odečítáte z daní 2329 Kč a o tuto částku je nyní vaše čistá mzda vyšší.

Zvyšování minimální a zaručené mzdy

V novém roce se také opět zvyšovala minimální mzda a od ní se odvíjející mzda zaručená. Nyní je tedy minimální mzda 15 200 Kč za měsíc nebo 90,50 Kč za hodinu. Tato minimální mzda má pak vliv na růst mezd zaručených a může tlačit na navyšování mezd obecně.

Nezabavitelné minimum

Zvyšuje se také nezabavitelné minimum. Pokud jste tedy v exekuci, na vašem účtu vám po “zásahu” exekutora zbývá každý měsíc více peněz. Toto se týká osob, kterým exekutor strhává peníze srážkami ze mzdy nebo jsou v osobním bankrotu. Nezabavitelné minimum se zvyšuje kvůli zvyšování normativních nákladů na bydlení. Dalším impulsem pro zvýšení nezabavitelného minima by bylo zvýšení životního minima, to se zatím však v lednu nezvyšovalo a otázkou je, zda k tomu vůbec tento rok dojde.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *