Sociální síť

Proč se vyplatí sledovat střet Facebooku s Austrálií

Ve čtvrtek 18. února čekalo na australské uživatele Facebooku nepříjemné překvapením. Facebook jim totiž zablokoval zpravodajský obsah pro prohlížení i sdílení. Zákaz se týká jak jednotlivců, tak firem. Jednalo se o odvetu za chystaný australský zákon, podle kterého budou technologické firmy muset platit zpravodajským serverům za využívání originálního obsahu z jejich webů. Proč je za tento krok Facebook ostře kritizován? A proč je tento střet odehrávající se na druhé straně světa důležitý i pro nás?

Proč Austrálie a proč Facebook?

Austrálie by se měla díky schválenému zákonu stát první zemí na světě, kde budou mít technologické společnosti jako právě Facebook nebo Google povinnost platit za zpravodajský obsah jeho tvůrcům. Právě proto se Austrálie stala prvním bojištěm mezi nesmírně mocnými internetovými giganty a vládami, které je chtějí regulovat a donutit „hrát podle jejich pravidel“.

Google nejprve hrozil podobnou akcí, tj. že zablokuje australským uživatelům svůj vyhledávač. Nakonec se ale s australskými vydavateli dohodl a nyní s nimi uzavírá smlouvy o využívání jejich obsahu v rámci platformy News Showcase. Střet se proto nakonec odehrává mezi australskou vládou a Facebookem.

02_facebook

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Reakce ze světa

Na krok Facebooku samozřejmě reagovala australská vláda jeho tvrdým odsouzením. Ozvali se ale také novináři či lidskoprávní organizace a některé další vlády. Kromě kritiky za aktuální australský blok se zmiňuje i nárůst dezinformací, nedostatečně rychlé odebírání násilného obsahu podporjícího radikalismus či šíření konspiračních teorií. Facebooku u nich ani u lidí příliš nepomohl fakt, že se mu současně s klasickým komerčním zpravodajstvím „podařilo“ zablokovat např. i některé zdravotnické instituce informující o covidu apod.

Pro Facebook jsou přitom problémy v Austrálii pouze začátkem, podobné zákony se chystá schválit řada dalších zemí, případně uvažuje o různých formách regulace. Česká republika není výjimkou a je proto na místě sledovat situaci a její další vývoj v Austrálii velmi pozorně, neboť k podobnému střetu dojde pravděpodobně brzo i v Evropě, potažmo v České republice.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *