Balík

Česká pošta zdražuje. Jak vypadají změny?

Pokud jste zaznamenali tuto informaci již v médiích, jistě víte, že Česká pošta zavádí nový systém účtování služeb zákazníkům. Ve výsledku to znamená, že si u některých aktivit budeme muset připlatit. Pojďme se tedy podívat detailní plány pošty. Co všechno podraží?

Nové dělení balíků, dle velikosti

V novém systému ceníku České pošty již nebude rozhodovat hmotnost vašeho balíčku, který budete chtít poslat. Rozhodovat bude jeho zařazení do skupiny dle velikosti. Rozhodující bude jeho nejdelší strana. Dle tohoto údaje se budou balíky dělit následovně:

a)       velikost S: do 35 cm (základní cena 129 Kč),

b)      velikost M: 35-50 cm (základní cena 159 Kč),

c)       velikost L: 50-100 cm (základní cena 199 Kč),

d)      velikost XL: 100-240 cm (základní cena 359 Kč).

Nevhodné zabalení = příplatek

Ano i tato rovnice bude nyní pravdivá. Česká pošta si totiž pro své potřeby vytvořila definici standartní zásilky, tedy takové, která je správně zabalená a dobře se s ní manipuluje. Každá ostatní je tedy nestandartní a bude muset být účtován příplatek. Pokud tedy nebude balík splňovat potřebné parametry, zaplatí si klienty pošty ještě 19 Kč jako přirážku. Zásilka je nestandartní pokaždé, pokud:

a)       balík není ve tvaru krychle nebo kvádru,

b)      některý rozměr je menší než 0,8 cm,

c)       není balík v kartonu nebo pevném obalu,

d)      je balík zabalen v obalu, který je černé barvy.

Hmotnost balíku se spíše neřeší

Česká pošta tedy upouští od oceňování balíků podle jejich hmotnosti. Je zde jen pár základních pravidel. Balík do ruky a balík na poštu nesmí být těžší než 30 kg. Ostatní balíky pak do 10 kg. Doručovaný balíček maximálně 3 kg.  Česká pošta argumentuje tím, že v rámci zefektivňování logistického hlediska jejího fungování, je důležitější rozměr, který balík v autě, které jej bude rozvážet, zabere. Nejvíce tak na tom mohou „vydělat“ ti, kdož posílají sice těžké, avšak nikterak rozměrné kusy.

5 komentářů

 1. František Odpovědět

  Myslím, že by bylo lepší poštu zrušit. V obchodním styku se využívají datové schránka a v osobním se už dopisy posílají minimálně. V době internetu již není potřeba. Tiskoviny doručuje někdo jiný, balíky taky a lépe než slavná pošta. Tak co do ní aby přežila cpát miliardy. Ušetří se jak na financích, tak na materiálním zabezpečení…….-)

 2. Zdeněk Nohel Odpovědět

  Nevím,kdo je ve výhodě.Vsechny balíky prodražily.Za balík Na poštu o délce 120 cm s dobírkou jsem před zdražením zaplatil 171,- , dnes 410,- korun.Vaha-300g .Tomu se říká vydírání či zlodějina,jak kdo chce.

 3. Honza Odpovědět

  Čt 16:40 … převzali jsme zásilku DRxx ; Pá 5.4 – 13:54 …dnes vám mezi 13-19 budeme dorucovat DR .. Pá 18:13 dnes se nam nepodarilo dorucit Vasi zasilku DR xx a byla ulozena na poste pod cislem na ktere si muzete DR xx vyzvednout nebo pomoci webu pozadat o nove doruceni: Požádal jsem tedy o nové doručeni , kde jsem si mohl zvolit i termin, ale pouze kurýrem za polatek 109,- Kč ! Proč, když pochybeni je na straně naší DRAHÉ POŠTĚ ? Doručeni „bez polatku“ šlo obědnat až v útery 9.4. Jak skvělé ! Balíček obsahuje díly do inzulinové pumpy, bez kterých se nelze obejít. proč tomu tak je POŠTO 618 ?

 4. Honza Odpovědět

  Stalo se minulý týden :
  Čt oznámení sms – 16:40 hod… převzali jsme zásilku DRxxx ; druhý den Pá 5.4 – 13:54 hod…dnes vám mezi 13-19 budeme dorucovat DR .. později v Pá 18:13 dnes se nam nepodarilo dorucit Vasi zasilku DR xx a byla ulozena na poste pod cislem xx na ktere si muzete zasilku DR xx vyzvednout nebo pomoci webu pozadat o nove doruceni: Požádal jsem tedy o nové doručeni, zde jsem si mohl zvolit i termin, ale pouze doručení kurýrem za poplatek 109,- Kč ! Proč, když pochybeni je na straně naší DRAHÉ POŠTY ? Doručeni „bez poplatku“ šlo objednat až v úterý 9.4. Jak skvělé ! Balíček obsahuje díly do inzulinové pumpy , bez kterých se nelze obejít. proč tomu tak je pošto 618 ? Honza

 5. Pavel Odpovědět

  Pošta – označení pro organizaci, která má mnoho zájmů kam ovšem nepatří to základní a to doručování…
  V případě, že podám balíček, zaplatím nehoráznou částku a nikde se nedozvím za co!!! Nedostanu totiž žádný doklad, z kterého bych vyčetl jak tato organizace došla ke konečné částce. Všude jinde dostanu účtenku, kde jsou rozepsané jednotlivé položky a součet a údaje o EET.
  Ptám se – EET pro tuto rádoby firmu snad neplatí?
  Dále si balíček pojistím a zaplatím odpovídající poplatek úměrný uvedené hodnotě balíčku. Pošta si balíček převezme (pracovnicí na přepážce – což znamená že je balení v pořádku) a následnou „velmi šetrnou“ PŘEPRAVOU zničí. Dále se děje něco co nemohu pochopit. Při reklamaci z 90% odmítne.
  Vyřizuje pouze ty, co se napoprvé nenechali odradit (první úspory a hnus ze strany pošty). Potom pro ty, co se napoprvé nenechali odradit, tak dělají vše pro to, aby bylo plnění co nejnižší. Vyplatit částku na kterou byl balíček pojištěn, se snaží snížit na co nejnižší částku a vyžadují faktury a potvrzení o skutečné hodnotě obsahu. Pokud se tedy nejedná o nové zboží, tak má každý smůlu!!!!
  Peníze za pojištění si vezmou bez problémů, ale plnit závazek, který tím vznikl NEPLNÍ !!
  Dle mého názoru POŠTA JE ZLO, JE TŘEBA JI ZRUŠIT ( stejné služby poskytují jiní, levněji a kvalitněji) A TU SPOUSTU LIDÍ VYHNAT , tam kde jich je nedostatek!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *