Na nové auto jsme si vzali půjčku od banky, píše Michal z Kladna

Auto

Manželé Michal (25 let) a Monika (22 let) se krátce po svatbě rozhodli pořídit si vlastní auto. Protože na něj ale neměli dostatek finančních prostředků, vzali si na něho půjčku. O jakých variantách financování uvažovali a jak vše probíhalo, si můžete přečíst na následujících řádcích:

Chtěli jsme, aby naše první auto bylo krásné a moderně vybavené

Brali jsme se v mých 25 letech po asi dvouletém vztahu plném lásky. Měli jsme nádhernou velkou svatbu, které se účastnily nejen obě rodiny, ale i desítky našich přátel. Po svatební cestě (měli jsme ji v Itálii) pak začal náš společný život. Velmi brzy po svatbě jsme se oba shodli na tom, že by to chtělo pořídit si auto (do té doby jsme ho ani jeden z nás neměli, přitom řidičák jsme měli oba). Začali jsme tedy vybírat, který automobil by se nám nejvíc líbil. Kupodivu jsme v tomhle směru měli oba docela podobný vkus a tak jsme se dokázali docela snadno dohodnout – hodně důležité pro nás bylo zejména to, aby auto bylo hodně moderní a vybavené nejnovějšími technologiemi. Konkrétní vůz jsme tedy měli vybraný a bylo ještě potřeba vyřešit otázku, z čeho jej budeme financovat.

Tolik úspor jsme neměli, takže v úvahu přicházela buď nějaká půjčka nebo leasing

Možnost, že bychom si auto koupili rovnou z našich našetřených peněz, nepřicházela v úvahu. Tolik peněz jsme ani dohromady neměli a tak bylo jasné, že si na auto budeme muset vzít nějakou formu půjčky – ať už bankovní úvěr, nebankovní půjčku nebo leasing. Bylo to docela závažné rozhodnutí a tak jsme ho velmi pečlivě probírali – nechtěli jsme udělat chybu a vzít si zbytečně nevýhodný úvěr.

Leasing jsme nakonec nechtěli, vadilo nám, že auto by nebylo hned naše

Ze začátku jsme uvažovali o leasingu – mělo ho totiž hned několik našich kamarádů a byli s ním docela spokojení. Nakonec jsme se ale rozhodli do něho nejít a to zejména z toho důvodu, že u leasingu by auto nebylo hned od počátku naším majetkem. U klasického finančního leasingu by byl vůz oficiálně náš až po jeho úplném splacení a u operativního dokonce ani potom. Leasing jsme tedy definitivně zavrhli a zaměřili se výhradně na spotřebitelské úvěry.

Museli jsme tedy vybrat vhodnou půjčku, což se ukázalo jako docela nesnadný úkol

Vybrat si tu správnou půjčku pro nás nebylo úplně jednoduché – na trhu působí nepřeberné množství bankovních i nebankovních společností a vybrat si z jejich nabídek nám připadalo jako pekelně těžký úkol. Probírali jsme se jednotlivými webovými stránkami různých bank i nebankovních firem, ale moc moudří jsme z toho nebyli. Nakonec nám jeden kamarád poradil jednu nesmírně užitečnou stránku, čímž nám hodně pomohl.

Pomohl nám srovnávač půjček – s ním už jsme vhodný úvěr našli docela rychle

Tou stránkou byl nezávislý srovnávač úvěrů CoolPůjčky.cz. Tento web se ukázal jako naprosto ideální pomocník při hledání nejlepší auto půjčky – našli jsme na něm pěkně pohromadě všechny bankovní i nebankovní úvěry, včetně přehledného srovnání, podrobných recenzí nebo řady zajímavých článků. Nakonec jsme si zde vybrali jednu bankovní půjčku a rovnou si přes internet vyplnili předběžnou žádost o úvěr.

Půjčku nám banka schválila a tak nám nic nebránilo v koupi vytouženého auta

Nebudu zastírat, že jsme z toho měli docela strach a báli se, že nám banka peníze nepůjčí. Pak bychom pravděpodobně museli zkusit nějaký nebankovní úvěr, kde už jsou ale daleko vyšší úrokové sazby i poplatky. Naštěstí ale všechno dopadlo dobře, banka nám potřebnou částku na koupi auta poskytla a my jsme si tak konečně mohli pořídit vlastní moderní vůz.

S novým vozem jsme 100% spokojení a užíváme si každou jízdu

Z nového auta jsme přímo nadšení, jak já, tak i manželka. Užíváme si každou jízdu a máme radost zejména ze špičkového vybavení auta, jako je GPS navigace, LED monitory a spousta dalších nejmodernějších technologií. Auto naprosto splňuje to, co jsme od něj očekávali, je maximálně pohodlné, prostorné a časem bude určitě skvěle sloužit i jako rodinný vůz (až budeme mít děti, které plánujeme).

Splácení jde zatím bez problémů, rozložili jsme si ho na dlouhou dobu

Když jsme si brali půjčku na auto, bylo pro nás hodně důležité, abychom si – lidově řečeno – neukousli příliš velké sousto, neboli abychom opravdu dokázali úvěr v pohodě splácet. To se nám podařilo a i když je půjčka na relativně dlouhou dobu, máme díky tomu alespoň docela nízké splátky, které nijak výrazně nezatěžují náš rodinný rozpočet. Splácení tak pro nás nepředstavuje žádný problém a zpětně jsme velmi rádi, že jsme se rozhodli právě pro tento typ úvěru.

Půjčit si na auto od banky určitě doporučujeme – alespoň pro nás je to lepší než leasing

Jestliže jste zrovna v podobné situaci jako my a také zvažujete formu, jakou budete financovat nákup vašeho nového auta, určitě vám bankovní úvěr doporučujeme. Obrovskou výhodou je, že auto je ihned po koupi vaše a navíc bankovních půjček na auto je spousta – můžete si vybrat z široké nabídky a přizpůsobit si měsíční splátky podle vašich potřeb. Leasing tím určitě nijak nezavrhujeme, koneckonců jak už jsme psali, několik našich známých si jej vzalo. Pro nás ale byla lepší klasická bankovní půjčka a našeho rozhodnutí v žádném případě nelitujeme.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.