Co je pojištění vkladů

Pojištění vkladů nepatří mezi standardně řešená komerční pojištění, nicméně není od věci si jej také uzavřít. Člověk zkrátka nikdy neví, co by se mohlo stát. Jedná se v podstatě o určitý prostředek efektivní ochrany finančních prostředků, které máte uloženy v tom či onom bankovním domě. Peníze jsou v tomto případě efektivně pojištěny, takže si budete moci být jisti, že v případě problémů dané banky vám bud hotovost přednostně vyplacena na vaše bankovní konto. Toto pojištění chrání jak fyzické osoby, tak i podnikající subjekty.

Hlavní cíl pojištění vkladů

Pojištění vkladů přichází na řadu zejména v případech, kdy se rozšíří o bance, v níž máte uloženu hotovost, nějaké negativní informace. Hanlivá kampaň může být bohužel realitou kdykoli. Jedná se o takzvaný run na banku. Ten může bohužel zcela zničit pověst a zdevastovat kteroukoli banku. Pojištění vkladů střadatele dokáže uklidnit a ochrání jejich peníze se vším všudy. Žádné negativní zprávy pak nevyvolají nějaký přehnaný rozruch.  Pojištění vkladů je často kritizováno pro svou nemorálnost.

Principielní pojití této pojistky

Fungování pojištění vkladů je stejné, jako je tomu u dalších jiných pojistek. Banka platí konkrétnímu pojistiteli nějaký poplatek, který je dán procentem objemů. Nejčastěji se jedná o výši 0,1% za rok. Pokud se stane pojistná událost, musí pojistitel klientům bank vyplatit danou částku. Nikdy se nejedná o kompletně celý vklad, ale třeba o podíl 90% z celkové sumy.

Povinné či nepovinné pojištění?

Pojištění vkladů provozují speciální finanční instituce a nikoli klasické komerční pojišťovny. Drtivá většina takovýchto institucí je součástí Mezinárodní asociace pojistitelů vkladů. V některých zemích je tento typ pojistky dokonce povinný. Jedná se fakticky o všechny země Evropské unie včetně české republiky.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.