Jak na zrušení pojistky na auto

Výpověď povinného ručení je dnes poměrně diskutovanou oblastí, a to především kvůli konkurenčnímu boji mezi pojišťovacími institucemi. Tento fakt je vcelku jednoznačný, nicméně pravda je taková, že o samotném procesu výpovědi většina z nás ví úplné minimum. Pokusme se tedy přesněji zmapovat pravidla, která je zapotřebí dodržovat při ukončení smlouvy o povinném ručení na jakékoli motorové vozidlo. Určitě je třeba vyvarovat se situace, kdy by váš vůz zůstal při provozu bez povinného ručení. Mohlo by tak dojít k tomu, že byste byli zbytečně pokutováni.

Základní fakta o výpovědi

Zrušení pojistky na auto má svá přesně daná pravidla, která nelze porušovat. Samotnou výpověď musíte dodat nejpozději šest týdnů před koncem daného pojistného období příslušné pojišťovně, u které máte pojištění uzavřeno. Neučiníte-li tak, pak máte jednoduše smůlu a vaše pojistka ukončena nebude. Tedy alespoň v požadovaném termínu. Vše si ale můžete úplně pohodlně pohlídat tak, jak budete potřebovat.

Náležitosti výpovědi

Výpověď smlouvy o povinném ručení musí mít předepsaný charakter. Nemůže se zkrátka jednat o pouhý cár papíru bez jakékoli vypovídací hodnoty. V první řadě je zapotřebí zmínit především písemnou podobu této výpovědi. V ústním provedení je většina takovýchto záležitostí neplatná. Nezapomeňte také na váš podpis, který musí být součástí dané smlouvy. Pojišťovny mimo jiné také vyžadují vrácení zelené karty sloužící jako doklad o uzavření pojistné smlouvy. Máte také právo na to, aby vám byl vystaven doklad o průběhu pojištění. Ten si může vyžadovat třeba nový pojistitel.

Výpověď bez udání důvodu? Ano, je možné…

Výpověď bez jakéhokoli udání důvodů je pochopitelně možná a realizovat ji můžete do dvou měsíců od sjednání povinného ručení. V den doručení výpovědi pojišťovně bude započata výpovědní lhůta. Její trvání je stanoveno na 8 dní. Poté, co dojde k jejímu uplynutí, zanikne i povinné ručení vztahující se na váš automobil či motocykl.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.