Co dělat při srážce se zvěří

Srna

Nejde o nic neobvyklého, a právě proto je dobré si často připomínat, jak takovou situaci řešit. Řeč není o ničem jiném, než o srážce auta se srnou či jinou zvěří. Jak se správně zachovat, aby byly škody co nejmenší? A jak poté vše řešit z pojistného a finančního hlediska? Ti si dne řekneme. Tak pojďme na to!

Rok od roku srážek přibývá

Těchto srážek není vůbec málo. To dokládají i statistiky poskytované pojišťovnami. Z nich vyplývá, že se v posledních letech počet těchto srážek zvyšuje. Navíc nyní je vůbec nejrizikovější období roku, kdy můžete srnku na silnici zranit a své auto poškodit. Může za to nejen životní styl zvěře, ale častější zhoršené podmínky viditelnosti na silnicích a tma, která je dřív a dřív.

Jak srážce předcházet

Nejprve si zopakujeme pár tipů, které by vám mohli pomoci předcházet srážce se zvířetem na silnici. Klíčové je určitě zvýšená opatrnost, předvídání a uzpůsobení své rychlosti podmínkám a oblasti, v níž se nacházíte. Nejvíce pozor je třeba dávat u cest podél lesů či silnic, které lesem dokonce vedou. Co se týče času, pak jsou nejrizikovějšími časovými úseky brzké ranní hodiny a poté hodiny večerní. Pokud již z auta vidíte mimo cestu srnky či jinou zvěř, určitě je to nejpádnější argument pro zpomalení jízdy a zvýšení vaší pozornosti. Pokud je dle vašeho pohledu již nemožné zamezit srážce, dobré je brzdit, avšak nikterak nestrhávat volant. Čelní náraz bude mít za následek nejspíše smrt zvířete, ale minimální riziko ohrožení vás či vašich spolucestujících.

Co dělat po srážce

Po srážce se pak držte následujících kroků. Zajistěte auto tak, aby nikdo jiný neměl problémy s polohou vašeho vozidla, a aby nevznikla další nehoda. Samozřejmostí je trojúhelník a reflexní vesta. Pokud jste zraněni vy nebo posádka, ihned volejte záchranou službu. Srážka zvěře vždy vyžaduje telefonát na policii. Výše škody nerozhoduje. Policie totiž musí úhyn zvířete nahlásit místním myslivcům. Vše dobře zdokumentujte fotografiemi či videem. Dále použijte zápis policie, jako důkaz pro pojišťovnu. Nerozjede-li se vaše auto – zavolejte vaši asistenční službu. Rada na závěr – neodvážejte zvíře. Může jít o přestupek či dokonce trestný čin.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.