USA žalují Google za zneužívání dominance na trhu

Google

Internetový gigant Google má opět o zábavu postaráno. Aktuálně totiž čelí žalobě Spojených států, která se týká jeho chování na trhu. Podle USA své dominance zneužívá. Žaloba konkrétně pochází z dílny amerického ministerstva spravedlnosti. Podílí se na ní ale také dalších 11 států. Jedná se o obří antimonopolní kauzu, která by se mohla sát v budoucnosti precedentní.

Ochrana hospodářské soutěže

Vypadá to, že kauza nabude obřích rozměrů. Jedná se o velmi významný a odvážný krok vlády od doby, kdy byl žalován z podobných důvodů Microsoft. Stalo se tak před 20 lety. V budoucnu by se mohlo jednat o jakési otevření cesty k žalobám dalších mediálních internetových gigantů, jako jsou Facebook, Amazon, Apple a jiní.

Solidní načasování

Žaloba přichází zrovna v době, kdy většina lidí netrpělivě vyhlíží prezidentské volby. Možná si tak Donald Trump tak trochu kope na svém písečku. Prohlásil totiž, že jisté firmy se musí zodpovídat z domnělého potlačování hlasů konzervativců.

Google pod palbou úřadů

USA nejsou jediní, kdo Google žalují. V minulosti byl pod palbou kritiky i ze strany evropských institucí. Evropské regulační orgány se činily a Google byl pokutová v řádu miliard dolarů. Musel také změnit některé algoritmy svého chování v online prostředí. Ty ale zřejmě nebyly dostatečně přísné. Ve hře je strukturální proměna společnosti.

Nemalé částky…

Jen pro přehlednost, Tržby Googlu v loňském roce činily 162 miliard amerických dolarů, tedy v přepočtu 3,7 bilionu korun. Tržní hodnota Alphabetu, mateřské firmy Googlu, činí astronomických 23 bilionů korun.

Google: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.