Alimenty

Co čeká na ty, kdož neplatí alimenty

Alimenty jsou nedílnou součástí života mnoha lidí. Jejich placení také, není však vůbec populární. Někdy rodič platit nechce, někdy nemůže (například kvůli oné výši alimentů). Jde však o hazardní aktivitu. Pro neplatiče alimentů platí mnohé tresty a vymáhání, které se aplikují. Skončit vše může až trestním stíháním!

Zabavení řidičáku

Pokud tedy není výživné placeno, přichází na řadu vymáhání. Je zahájena exekuce a rodič musí platit jak své dluhy, tak i obyčejné výživné jako každý měsíc. Exekutor většinou tuto situaci řešil strháváním dlužných částek z dlužníkova platu. Poslední léta však ukazovaly značnou neefektivitu tohoto postupu a tak využívají jiné donucovací prostředky. Jako jeden z nejúčinnějších se ukázala zdánlivě „maličkost“ – pozastavení řidičského oprávnění. Jde o krok s nejvyšší účinností. Dlužník získává řidičák zpět až po splacení dluhu i exekutorských nákladů. Nakonec ještě statistika – tento postup se v loňském roce týkal téměř 1 400 dlužníků.

Další kroky – zabavování

Pokud však je dluh ve velkých výších nebo pokud se zdá, že dlužník se se ztrátou řidičáků srovná poměrně klidně, na řadu přichází již běžné a rutinní exekutorské praktiky. Jak již bylo řečeno, exekutor může nařídit srážky z účtu osoby, která dluží na alimentech. Může mu také zcela odstavit účet. Dalším postupem je zabavování a rozprodávání movitých a nemovitých věcí, což je snad již posledním varování pro dlužníka.

Jste obžalován za…. neplacení výživného!

Ale jen materiální škody se neplatičů příspěvků na své dítě týkat nemusí. V mnoha případech dochází i k řešením ze strany policie. Matka totiž může podat trestní oznámení na bývalého druha po čtyřech měsících, ve kterých rodič svou povinnost nesplnil a peníze neposlal. Je zahájeno trestní řízení a situace již není legrací pro nikoho. Nejde jen o formální postupy. Jde o policejní pátraní a obvinění dlužníka. Ten nakonec může odejít od soudu s trestem dva až pět let odnětí svobody. V praxi to znamená, že neplacení a následná nekomunikace s úřady a neochota se domluvit může ve výsledku znamenat až půl desetiletí za mřížemi.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *