Chystáte se do zahraničí? Nezapomeňte na doklady pro děti

pláž

Letní prázdniny jsou za dveřmi a s nimi i rodinné výjezdy do zahraničí. Řada lidí si ale při cestách do zahraničí již natolik odvykla předkládání jakýchkoliv dokladů, že často zapomíná na to, že i když jim samotným stačí při cestování po Evropské unii jen občanský průkaz, své doklady musí mít i děti. Jak a kde jim je zařídit?

Děti a léto v zahraničí

Sezóna letních dovolených u moře a v zahraničí se pomalu blíží. Je proto na čase přemýšlet, jak se na cestu vybavit, co nakoupit, a kde zařídit doklady nejen pro vás, ale i vaše malé cestovatele. Každé dítě musí mít na cesty své doklady, pokud cestuje do zahraničí.

Cestovní pas nebo občanský průkaz je nutný i pro děti, které se právě narodily. Není však podmínkou, že se musí vždy nutně jednat jen o cestovní pas. Při cestování do zemí Evropské unie postačí dětem běžný občanský průkaz.

Dětský občanský průkaz vám vždy vydá obecní úřad obce s rozšířenou působností, nebo se můžete obrátit na příslušný úřad městské části Prahy. Při podání žádosti o tvorbu dokladu musí být přítomen zákonný zástupce i dítě, kterému bude na úřadě zřízena fotografie. Zákonný zástupce je přitom povinný předložit svůj vlastní občanský průkaz, originál rodného listu dítěte a správní poplatek ve výši 50 Kč.

dětiFoto: Pixabay

Cestovní pas a platnost dokladů

Dětský občanský průkaz bude platný po dobu pěti let, pouze ale v případě, že se podoba vašeho dítěte příliš nezmění. Vyhotovený občanský průkaz bude hotov a bude si jej možné vyzvednout do 30 dní od podání žádosti. Pokud potřebujete odjet na dovolenou v určitý čas, je důležité s touto časovou prodlevou počítat.

Pokud se chystáte i mimo území Evropské unie, na místě je zřízení cestovního pasu. Vyřízení pasu je velmi podobné vyřizování občanského průkazu. Rozdílná je výše správního poplatku, u pasu činí jeho výše 100 Kč. Stejné je předložení rodného listu dítěte a vašeho občanského průkazu.

Doba vyhotovení dokladu je stejná jako u občanského průkazu, tj. 30 dní. Rozdílem je, že pokud budete potřebovat odcestovat dříve, můžete využít službu zrychleného vydání dokladů, ovšem za poplatek ve výši 2000 Kč.

Zdroje informací: https://kdejak.cz/jak-zaridit-detem-cestovni-pas-nebo-obcanku/

https://www.euro.cz/light/cestovni-pas-pro-deti-1447922

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.