Eura

Chyby při placení v zahraničí

Pokud platíte jakoukoli cestou v zahraničí, můžete na tom prodělat. Na nevýhodném kurzu, na poplatcích a podobně. Dnes se podíváme na časté chyby a poradíme, jak se jich vyvarovat, aby vám zbylo více peněz v peněžence.

Poplatku za výběr z bankomatu

Může se stát, že budete v zahraničí vybírat z bankomatu, ale nebudete vědět, jaké poplatky tento výběr zatěžují. Často se pak může stát, že poplatky vůbec nejsou malé. Zvláště v zahraničí. Proto je důležité si zjistit poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí ještě doma. U vaší banky. Pak se také můžete rozhodnout, zda je pro vás lepší si vybrat z bankomatu až na místě tamní měnu, nebo ji již vyměnit zde za zdejší kurzy. V zemích, kde se hojně cestuje či platí eurem, rozdíly zas tak velké nejsou. Značný rozdíl však může nastat u zemí s méně obvyklými měnami.

Nevozte moc hotovosti

Často se také stává, že si turisté s sebou berou až přílišné množství peněz v hotovosti. V dnešní době je nejvýhodnější vzít si nějaké peníze v hotovosti (vyměněné nebo vybrané až v cíli) a zároveň se snažit co nejvíce platit kartou, kde bývá zpravidla výhodnější kurz než u směnáren. Navíc platby kartou bývají více bezpečné a například pojištěné či nějakou dobu blokované. Navíc v některých zemích se nesmí vyvážet tamní měna. Pokud si jí tedy dovezete moc, může se stát, že ji všechnu neutratíte. Poté je zde musíte nechat nebo převádět na koruny, což může být nevýhodné.

Dynamic Currency Conversion

Při výběru z bankomatů si můžete všimnout, že některé v sobě mají funkci dynamic currency conversion. Tato funkce vám nabídne, zda ji chcete využít. Zvolíte-li, že ano, přepočítá bankomat automaticky sám částku na koruny, avšak velmi často s nevýhodným nebo méně výhodným kurzem. Pokud vám tedy bankomat oznámí že vám bude stržena například částka 5 000 Kč za 1500 jednotek tamní měny, musíte si sami porovnat, zda jde o dobrý či špatný kurz. Vydělte si obě sumy a rozhodněte se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *