Chraňte před Vánoci své peněženky, ukážeme jak

Vánoce jsou radostná událost, kterou většinou slavíme s celou svou rodinou. Může to být také velký nápor. Fyzický, ale neméně i psychický. V poslední době nápor zažívají i naše peněženky. Nástrah k utrácení, zadlužování a podobně je nejvíce právě před těmito křesťanskými svátky. Dnes se podíváme, na co pozor.

Nezadlužujte se a neutrácejte bez rozmyslu

Tak zní první rada. Nejvíce lidí se totiž krátkodobými půjčkami u nebankovních společností (kde jsou snadnější podmínky ale vyšší úroky a poplatky) zavazují lidé právě před Vánoci. Je tedy důležité si odpovědět na řadu důležitých otázek. Například, zda si opravdu musíte půjčovat na vánoční dárky. Z čistě ekonomického hlediska je to hloupost. Často půjčky jen zvyšují vaše finanční závazky až na míru, které je velmi těžká k unešení. Může se tedy stát, že budete mít krásné Vánoce se spoustou dárků. Poté však také bídu na další měsíce či roky. Stojí to za to?

Úvěrové společnosti lákají

Výše zmíněné aspekty můžete mít dobře promyšlené, ale když uvidíte lákavé ceny úvěrů před Vánoci, možná stejně neodoláte. Komerční poskytovatelé půjček totiž ví, že lidé mají zálibu půjčovat si na dárky, často nad své poměry. Využívají toho a před těmito svátky ještě více zintenzivňují marketing. Většinou vám ukážou lákavé úrokové sazby, malými písmenky k nepřečtení však mohou ukazovat informace, které říkají, že přeplatíte stejně nebo i více. Důležité je tedy sledovat nejen sazbu ale všechny podmínky úvěru.

Přispějte na děti

Mnozí vás budou před Vánoci prosit, abyste přispěli na děti, sirotky a podobně. Mnoho společností, které toto dělají, jsou chvályhodné a dělají to s dobrými úmysly. Často však tohoto trendy využívají podvodníci, které poté peníze určené vymyšleným dětem utrácejí sami. Je tedy vždy dobré zamyslet se, na co opravdu darujete, popřípadě se poptat, které instituci či organizaci příspěvek putuje. Výběrčí by také měli mít nějaké potvrzení, například průkaz, dokládající příslušnost k těmto projektům.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.