Chladné měsíce klepou na dveře. Kolik letos zaplatíte za otop

Létu již definitivně odzvonilo a jak dosavadní průběh měsíce září naznačuje, čeká nás opravdu mrazivá zima, kdy bude potřeba pořádně přiložit pod kotel. Jak se to aktuálně má s cenami tuhých paliv? Ti z vás, kteří nestačili nakoupit dřevo nebo uhlí s předstihem, si budou muset připlatit. A dá se na spotřebě tepelné energie vůbec ušetřit?

Tuhá paliva se vyplatí nakupovat mimo sezónu

Je nepsaným pravidlem, že tuhá paliva se vyplatí nakupovat zejména na jaře. Říkáte si z jakého důvodu, když zima je ještě na míle daleko? Právě proto! Společnosti, které paliva prodávají, musejí z něčeho žít i v průběhu roku. A když není o dřevo či peletypelety zájem, nezbývá než jít s cenou dolů. Chytří majitelé kotlů si tak nakoupí veškerý otop na podzim a zimu s předstihem, čímž ušetří nemalé množství peněz.

Samozřejmě nelze úplně dokonale odhadnout, kolik přesně budete paliva na danou sezónu potřebovat, nicméně pokud tímto způsobem topíte pravidelně, přibližný odhad dáte jistě dohromady. V případě nedostatku pak jednoduše dokoupíte zbylý otop za vyšší cenu. Pokud vám naopak zbude, budete částečně připraveni i na rok následující.

Za uhlí si české domácnosti připlatí

Ačkoli světové trhy zaznamenávají výrazný pokles cen za uhlí, který je dokonce mnohem markantnější než v případě dřeva, české domácnosti tento trend bohužel nezasáhne – ba naopak. Pokud porovnáme cenu hnědého uhlí před dvěma lety (300 Kč za metrák) a dnes, zaplatíme za něj dokonce ještě víc (350 až 370 Kč za metrák). Jedná o průměrnou cenu, která se může lišit v závislosti na jednotlivých krajích i dodavatelích, proto se určitě vyplatí vynaložit úsilí a zkusit sehnat tu nejlevnější možnou variantu.

Vytápění dřevem se i „díky“ kůrovcové kalamitě vyplatí

Podle předních českých ekonomů se za současné situace vyplatí topit dřevem více než kdy dříve. Jeho cenu totiž ovlivňuje mnoho faktorů a rozsáhlá kůrovcová kalamita, která je v posledních dvou letech ožehavým tématem a zároveň velkým problémem pro české lesnictví, nám z hlediska výdajů za otop paradoxně pomohla. Majitelé napadených lesů totiž občanům mnohdy nabízejí dřevo zcela zadarmo. V podstatě jedinou podmínkou je jeho vlastní vytěžení.

Český statistický úřad přišel s údajem, který říká, že cena surového smrkového dřeva meziročně klesla zhruba o 15 %. Dokonce i brikety a pelety se dnes dají pořídit mnohem levněji. A víte, jaký způsob získávání dřeva je dlouhodobě vůbec nejlevnější? Svépomocí, pokud máte kde brát! Jenže do této náročné práce se málokomu chce, že ano?

Náhledové foto: Pixabay

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.