Chcete vidět korunovační klenoty? Tohle se vám bude hodit

Praha

V Česku nenaleznete cennější věc. Korunovační klenoty, které nechal zhotovit Karel IV. jsou pokladem všech pokladů a spatřit by je měl alespoň jednou za život každý Čech. K vidění ale nejsou příliš často, v poslední době typicky v pětiletých intervalech. Možnost vidět je letos v lednu tak určitě stojí za zvážení.

Korunovační klenoty a vznik samostatné České republiky

Korunovační klenoty se veřejnosti opět ukážou hned zkraje roku 2023. Po pěti letech budou k vidění na výstavě, tentokrát přímo v katedrále sv. Víta. Přístup ke korunovačním klenotům bude umožněn již 17. ledna, výstavu pak bude možné navštívit po dobu pěti dní. O vystavení korunovačních klenot rozhodl prezident Miloš Zeman u příležitosti oslav vzniku České republiky, v pořadí již třicátých.

Oslavy vzniku samostatného českého státu proběhly v centru města poměrně decentně, přesto v sobě ale něco velkoleposti měly. Významné budovy byly nasvíceny v době příchodu nového roku v barvách trikolory a nechyběla ani rozsvícená Petřínská rozhledna, taktéž v barvách české vlajky. Zlatým hřebem ale bude výstava korunovačních klenotů.

Fronta

Foto: Pixabay

Kam na klenoty

Korunovační klenoty budou letos umístěny ve vitríně Josefa Gočára umístěné v chrámu sv. Víta, samozřejmě pod přísným dohledem. Výstava bude zdarma a návštěva bude umožněna široké veřejnosti. Rezervaci místa ani zajištění konkrétního času prohlídky však nebude možné realizovat. Nutné je proto počítat s nemalou frontou, která může zabrat i několik hodin. To je ale pro výstavy klenotů typické a jen málokoho to překvapí.

Klenoty bude možné shlédnout vždy od ranních hodin. Otevřeno budou mít na Pražském hradě již v devět hodin ráno a zavírat se bude kolem sedmnácté hodiny odpoledne. Poslední prohlídka potom proběhne 21. ledna, v sobotu. Klenoty pak budou vráceny zpět do Korunní komory pod patenty sedmi zámků.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/korunovacni-klenoty-2023-vystava

https://www.rexter.cz/rubriky/kultura/nenechte-si-ujit-vystavu-ceskych-korunovacnich-klenotu_1587.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.