Chcete v létě cestovat po Německu? Kde si koupit levnou univerzální jízdenku? 

vlak

Léto je obdobím, kdy se většina lidí vydává za prázdninovými dobrodružstvími, zábavou, nebo za poznáním. Někdo preferuje krásu českých zemí, jiní míří raději za hranice. Mnoho zajímavého nabízí i sousední Německo. Pokud se nyní, nebo v létě chystáte právě tam, nemohli jste si vybrat lepší dobu.

Jednotná německá jízdenka

Od začátku měsíce května je totiž možné koupit jednotnou jízdenku pro regionální a městskou dopravu, která platí po celém Německu. Cena této měsíční jízdenky je 49 euro, tedy asi 1150 Kč. Tato jízdenka umožňuje svému držiteli využívat veškerou městskou, příměstskou i regionální dopravu bez ohledu na to v jaké části Německa se právě nachází. Z jízdenky jsou vyjmuty pouze vlakové a autobusové, dálkové spoje.

vlak

Foto: Pixabay

O jízdenku je velký zájem

Jízdenku si zakoupili již 3 miliony lidí a je bez problémů dostupná i pro české občany. Zakoupit je tuto jízdenku možné v aplikaci na webových stránkách jednotlivých dopravců, nebo v prodejnách jízdenek, nebo informačních centrech dopravních společností, typicky Deutsche Bahn. Při plánování cest po Německu je třeba vzít v potaz, že jízdenka je platná vždy na kalendářní měsíc, ve kterém byla zakoupena. Vyplatí se proto začínat svůj pobyt začátkem měsíce.

Inflace i ekologie

Jednotná jízdenka by měla být dostupná minimálně do roku 2025. Na jejím financování se podílí jak centrální vláda, tak jednotlivé spolkové země. Jízdenka je pokračováním universální jízdenky v ceně 9 euro, která v jednotlivých regionech platila v loňském roce. Hlavní motivací pro zavedení tohoto typu jízdenek je jednak kompenzace inflačních tlaků a jednak snaha o snížení objemu osobní silniční dopravy ve prospěch ekologičtější hromadné dopravy.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/nemecko-vlaky-doprava-jizdenka-dotace-preprava-autobus.A230503_142522_eko-doprava_jla

https://ekonomickydenik.cz/nemecko-spousti-mesicni-jizdne-za-49-euro-zajem-je-veliky-podle-kritiku-ale-mohou-chybet-autobusy-i-zamestnanci/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.