Čeští školáci: Život v Česku je teď horší

školáci

Lockdowny, omezení, roušky a mnohé další záležitosti týkající se koronavirové pandemie zrovna dvakrát nepomohly ani systému vzdělávání. Že by se děti cítily v pandemii a nyní nějak komfortně, se určitě říct nedá. Potvrdila to i studie, již zveřejnila Česká pobočka UNICEF. Jednalo se o předposlední z plánovaných částí sociologické studie Mladé hlasy, kterou realizovala agentura STEM/MARK. Čeští školáci si podle ní všeobecně myslí, že život u nás je aktuálně horší.

Už za pandemie se život dle dětí zhoršil

Polovina českých školáků usuzuje, že život za pandemie byl mnohem horší. Děti se nemohly skrze lockdowny vídat s ostatními, pro kvalitní distanční výuku zhruba 19 % z nich chybělo potřebné stabilní a kvalitní připojení k internetu. Dětem pochopitelně také vadí roušky a ochrana dýchacích cest ve vzdělávacích institucích. Rády by také komfortnější způsoby testování.  

Jak dětem vyhovovala online výuka?

Tady je možné hovořit o dvou takřka totožně velkých táborech. Polovině dětí online výuka vyhovovala, druhé nikoli. Maximální spokojenost vyjádřilo 13 % z nich. U spousty dětí nebylo optimální prostředí pro výuku. Chyběl zejména potřebný klid. 29 % dětí si stěžovalo na absenci ticha. Mnohde se děti musely dělit o prostor klidně i se třemi sourozenci.

Děti si myslí, že život v Česku je nyní horší

Tomuto faktu je třeba také přikládat váhu. Rok a půl po začátku pandemie má více než polovina dětí pocit, že život v České republice je nyní horší. Čtvrtina žádné změny nepřipouští. Pouze jedno z 10 dětí usuzuje, že se život naopak zlepšil.

Co by podle dětí měla udělat pro zlepšení situace vláda?

Mnohé děti uváděly, že by jim vyhovovalo chodit do školy bez roušek a respirátorů. Nechtějí také další lockdowny a rády by, aby nebyl covid. V neposlední řadě upozornily na to, že by mohly být ve školách testy ze slin.  

Možná je závěrem třeba také připomenou fakt, že světě v důsledku pandemie nemá stále možnost chodit do školy 635 milionů dětí.

Zdroje info: protext.cz, unicef.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.