Průmysl

Český průmysl může do 10 let čekat kolaps

Rada expertů České manažerské asociace (ČMA) se obává o směřování českého průmyslu a ekonomiky obecně. Obrací se tedy na Vládu České republiky, jakožto i na všechny politické strany, s prosbou, aby byla více akcentována v jejich politikách nutnost konkrétních podpor českých firem, které produkují finální zboží s vyšší přidanou hodnotou. Vyzývá také, aby se naše národní ekonomická politika soustředila na inovace a podporu podnikání mladých lidí, stejně jako na vědu a vzdělávání. Před čím konkrétně asociace varuje?

Pandemie zvyšuje tlak

ČMA varuje, že právě mnohé podpory a opatření vlády v rámci boje s koronavirovou pandemií jsou často v rozporu s výše uvedeným trendem a kvůli tomu i proti národním zájmům ČR. Právě v této době, tedy v době celosvětové pandemie, se zvyšuje tlak na to, aby se česká ekonomika proměnila. Mělo by se upustit od konceptu levné práce a výroby produktů s nízkou přidanou hodnotou. Přestat být montovnou Evropy a začít se specializovat na finální produkty – to radí Česká manažerská asociace. Právě tyto druhy podnikání mají zvýšit bohatství České republiky, jakožto i přimět nové, mladší podnikatele, aby své aktivity provozovali u nás, nikoli v daňových rájích.

V čem vláda selhává

ČMA pak vyjadřuje své znepokojení nad stavem priorit a politik současné vlády. Viní vládu ze selhání v procesu transformace české ekonomiky. Místo smysluplného přeorientování hospodářství jen populisticky rozhazuje a zadlužuje stát. ČMA také od vlády postrádá strategické infrastrukturní projekty, jako jsou dálnice a vysokorychlostní železnice.

Co konkrétně ČMA doporučuje

Česká manažerská asociace se však nezabývá jen kritikou nynější hospodářské politiky. Nabízí také řešení z této situace a navrhuje konkrétní doporučení, která mohou pomoci českému průmyslu a hospodářství obecně. Prvním bodem je omezení závislosti na cizích podnicích a ekonomikách. Toho má být docíleno moderními a inovačními technologiemi. Dále by dle ČMA bylo dobré utvořit alianci malých a středních podniků s finálním výrobkem a poskytnou jim účinnou domácí i zahraniční propagaci. Třetím bodem je modernizace českého vzdělávacího systému. Posledním doporučením ČMA je docílit uplatnění kompetentních mladých lidí v podnikání vlastního typu, hledání cesty k autonomii a výkonu. Zvýšit tedy chuť lidí podnikat.

Zdroj: Česká manažerská asociace
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

9 komentářů

 1. Jiří Odpovědět

  to by mě zajímalo, jak chcete donutit podnikatele aby něco vyráběli s vyšší přidanou hodnotou. Někteří to již dělají a ostatní jsou zahraniční montovny a sklady a maximálně kooperují se soukromníky zase jen na díru v plech, či navařit šroub. Cizí podniky nedonutíte, raději odejdou jinam a tím zkrachují i jejich subdodavatelé a když tu montovny zůstanou tak zase subdodavatele nikdo nedonutí. Je přeci jednodušší od montovny dostat technologii, materiál a hned i odbyt. Kdo z nich bude chtít v této konkurenci něco vymyslet, vyrobit a hlavně pak prodat?

  1. František Odpovědět

   Je jasné, že montovna dílů není řešení a to že jsme jen jakousi zásobárnou levné a kvalifikované pracovní síly do zahraničních montoven je možná řešení krátkodobé, ale nikdy nebudeme schopni se z toho vymanit, stát nesmí podporovat soukromníky a tak jsme doslova uvězněni. Víte mě jen zajímá jak to udělali v Jižní Koreji tam taky začali jako my a byli na tom snad tisíckrát hůře, neměli tam vůbec nic a to co ještě stálo bylo většinou rozbombardované. Takže my jsme byli na tom po roce 1989 mnohem a mnohem lépe a přesto v podstatě za stejnou dobu, my jsme na tom pořád stejně a v mnohých případech hůře a Korea je světovou velmocí vyrábí sama od špendlíků po zaoceánské lodě včetně vyspělého průmyslu a zbrojařského vyrábí zbraně na světové špici. Navíc vyváží montovny do celého světa a sbírá zisky a jednu mají i u nás velkou a jsou zde i další montovny z Koreje. Čím to je ? Nebo další příklad, Izrael, je tam 8,5 miliónů lidí a kolem samí nepřátelé co je chtějí zničit a přesto je Izrael doslova světovou mocností co se týče obrany a ekonomiky jako Korea. Kolem je miliarda nepřátel co se vyzbrojují a již je několikrát napadli a neustále je ostřelují a zabíjejí Izraelce . Umíte si představit jak bychom obstáli my? Co oni umí a co my ne ? Osobně si myslím, že jsme podělaný národ a naši politici nás doslova a do písmene vykradli a nechali vykrást a zotročit jen pro svůj prospěch a navíc u nás politik, znamená největší hlupák se dostal k moci a ještě k tomu zloděj. Okolní státy , hlavně západ a Rusko nás doslova vysávají a dělají si co chtějí a my se neumíme bránit a dnes je to tak daleko, že ani nesmíme. Viníci jsou naši politici po roce 1989, ti to mají vše na svědomí. Samozřejmě i my občané, jelikož jsme tak hloupí, že je volíme pořád dokola a necháváme se podvádět a okrádat a běda , když se někdo tomu postaví, největší řvouni nejsou tu v EU, ale ti naši politici co tu vláli od roku 1993.

 2. Petr Odpovědět

  Ve své podstatě článek míří přímo na mě. Je mi 33 let, mám začínající firmu kde vyvíjíme senzory pro strojové vidění (A opravdu vyvíjíme, ne nakupujeme hotové). Nejsme startup, stavíme pouze na na penězích, které jsme vydělali, tzn. prakticky fungující, ne ponziho schéma žijící u investorů či dotací.
  Nicméně v poslední době jsem že zdejšího prostředí natolik otrávený (obecně Evropského) že mám sto chutí odsud odejít. Vrací se doba kde je úspěch a snaha špatně, podstatná se stává rovnost VÝSLEDKU, unifikovaná životní úroveň. Má smysl se v takovém prostředí o něco snažit? Víceméně jediné, co mi v tom brání jsou legální překážky k podnikání v USA (Pokud zrovna nemáte v kapse milion USD). Pokud bych firmu zrušil a šel jako zaměstnanec, můžu jít hned a kamkoliv, zájem je obrovský a proaktivní že strany potenciálních zaměstnavatelů.

  1. Josef Odpovědět

   Neviděl bych to tak černě, úspěch se neodpouští nikde na světě. Dnešní svět je tak malý, že je vlastně jedno, kde člověk sídlí. Dnešní možnosti komunikace jsou úžasné, na dosah prstu jsou konzultace s odborníky z celého světa, vědecké práce celých generací vědců… Mám 32 let a náš tým vyvinul zcela nový stroj, který nemá zatím nikde ve světě obdobu a nabízí zcela nové možnosti v řešení jednoho z velkých problémů dnešní doby. Tím, že jsme neměli mnoho možností se inspirovat (rozuměj: kopírovat), tak jsme si museli tu cestičku prošlapat velmi pracně a nákladně. Aktuálně je to ve fázi dolaďování před vstupem na trh, už teď mám pocit, že mi to víc dalo, než vzalo. Mnohé zkušenosti jsou k nezaplacení a jinak se získat nedají.

 3. Malovenkovan Odpovědět

  S článkem naprosto souhlasím, ale když si vzpomenu na priority této vlády, padá na mě těžká skepse.

  1. Vladis Odpovědět

   Tak přesně souhlasím. Priority téhle vlády jsou úplně někde jinde. A to, přesvědčit důchodce, aby přišli k volbám. Ale důchodci mají jiné priority. Ale zase jich je hodně. Ten premiér umí myslet. Nepodceňovat protivníka.

 4. Martin Vaněk Odpovědět

  To se zase někdo probral… Tento rozkradený a ekonomicky zdevastovaný stát už nemá žádný průmysl, který by byl páteří hospodářství – po sametových lupičích zbyly jen rozkradené ruiny, a na nich se stavět nedá. Obnova je de facto nemožná, neboť veškeré zdorje, včetně těch nejcennějších -lidských- jsou v zahraničních rukou; naše špičkové odborníky odlákali do zahraničí, a z technicky zdatných udělali „manipulátory“ u pasů. O zbytek se postarali místní vlastizrádci, kteří enkluzemi a dalšími zhovadilostmi zničili nejen školství jako takové, ale především učňovské – za deset let nebude nikdo, kdo by komu předal jakékoliv smysluplné znalosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *