Egypt zabavil loď Ever Given a požaduje miliardy

01_suez

Egyptské úřady nekompromisně zabavily obří nákladní loď Ever Given, která minulý měsíc téměř na týden zablokovala Suezský průplav, a to kvůli sporu o finanční odškodnění. Soud nařídil japonskému majiteli plavidla zaplatit obrovské odškodné ve výši 916 milionů dolarů, o které Egypt přišel v důsledku ztrát způsobených tím, že loď Ever Given zablokovala tranzit přes životně důležitý Suezský kanál. Účet zahrnuje také poplatky za údržbu a náklady na záchrannou operaci.

Zajištění lodi

Loď Ever Given byla vyproštěna 29. března a poté byla přesunuta k nedalekému jezeru Great Bitter Lake, kde měla být provedena inspekce způsobilosti k plavbě a oprava. Tam byly ovšem loď i její náklad zajištěny egyptskými úřady. Na palubě plavidla zůstává posádka 25 námořníků, indických státních příslušníků.

Společnost loď provozující uvedla, že plavidlo bylo prohlášeno za bezpečné pro další plavbu do Středozemního moře, ale byla zadržena kvůli sporu mezi Správou suezského průplavu a vlastníky plavidla. Japonští vlastníci zatím vydali pouze obecné prohlášení o tom, že na problému pracují právníci společnosti společnosti s pojišťovnami.

Jedna z pojišťoven – UK Club – ve svém prohlášení nicméně uvedla, že žádost Správy suezského průplavu není opodstatněná. Lze tedy očekávat dlouhou právní bitvu, ve které se budou obě strany dohadovat o tom, co ve skutečnosti je a co není součástí pojistné smlouvy, zda je egyptský požadavek správně vyčíslený apod. Námořníky čeká na palubě Ever Given asi ještě hodně dlouhá doba.

02_suez

Foto: Pixabay

Ztráty globální ekonomiky

Loď Ever Given způsobila ztráty celé světové ekonomice. Skrze Suezský průplav totiž proudí podstatné procento světového obchodu a jeho vyřazení na celý týden výrazně zahýbalo např. s cenami ropy. Nepochybně vystala nejednomu člověku na mysli otázka, co by se stalo, pokud by byl Suez vyřazen ne na týden, ale třeba na celý rok. Totéž platí samozřejmě pro průplav Panamský.

Problémy lodi Ever Given nám tak opět připomněly, jak křehká naše ekonomika vlastně je.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/04/13/business/ever-given-seized-compensation-bill-intl/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.