Česko proti bídě: Na Václaváku demonstrovali i slušní lidé, o těch se ale nepíše

Česká vlajka

Vyjádření nesouhlasu s politikou vlády. V demokratickém světě naprosto normální věc. Demonstrace se pořádají po celém světě, aby se upozornilo na to, jakým způsobem postupuje vláda té či oné země. Nic zvláštního. Často se ale bohužel takovéto demonstrace zvrhnou podobně jako ta nedělní v Praze. Mediální obraz demonstrace byl doslova katastrofický. Divit se tomu bohužel nelze, nicméně je třeba říct, že se akce určitě účastnili i slušní lidé, kteří chtěli jen vyjádřit svůj postoj. Byli ovšem zastínění několika jedinci, kteří si doma zapomněli mozek.  

Jednoznačný mediální obraz

Přesně tak. Podle různých médií se jednalo o akci, která se stala pouhou zástěrkou pro proruskou provokaci. Na Václavské náměstí byli nacisté, Putinovi sluhové a další fanatici. Pokud si obyčejný člověk četl články v mnoha médiích, k tomuto závěru musel jednoznačně dospět, aniž by na demonstraci vlastně vůbec byl. Vít Rakušan, Markéta Pekarová Adamové a další politici ostatně v tomto duchu demonstraci i odsoudili. Za zmínku stojí i článek Apoleny Tůmové na Seznam médium, který vykreslil demonstraci takřka jako Putinovu apokalypsu.

Vše se vsadilo na jednu kartu

Konkrétně na incident, kdy několik demonstrantů vzalo ztečí Národní muzeum. V reportáži redaktora Reflexu Martina Bartkovského jsem se dozvěděli o tom, že iniciátorem tohoto útoku byl údajně nějaký Slávek Popelka z Holešovské výzvy. Po demonstraci se chopil amplionu a zburcoval několik silně nepřemýšlejících lidí, kteří vzali jeho slova vážně. Odsouzeníhodné chování bezmozků pak udělalo ze zdánlivě poklidné demonstrace onu hrůzu.

Pochybní a slušní lidé

Tak mezi ty pochybné určitě patří organizátor, právník Jindřich Rajchl. Ten je známý svými relativně proruskými postoji. Burcuje proti bídě, nicméně usedlost v pražské Troji psaná na jeho manželku hovoří trochu jinak, beze slov. Muže majícího na svém batohu symbol Z lze také s klidným srdcem označit jako lidský plevel.Jinak se ale hovořilo i věcně. Řečníci chtěli, aby se společnost vymanila z ekonomické i duchovní bídy. Obojí tady nepochybně je. Neměli bychom ochuzovat sami sebe. Upozornilo se na sliby vlády, které minimálně co do důchodců a pedagogů nebyly splněny. Mluvil třeba lékař Lukáš Pollert, odborář Dufek nebo evangelický pastor Zdeněk Karásek. Projevy byly mnohdy dlouhé a řečníci si užívali ovací. Nic proti ničemu. Tlak na vládu ve slušném duchu je přirozený. Jen se to nesmí zvrtnout.  

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/demonstrace-vaclavske-namesti-pro-fiala-rakusan_2303111955_afo,https://medium.seznam.cz/clanek/apolena-tumova-demonstrace-na-vaclavaku-zadne-cesko-proti-bide-ale-hajlovani-nasili-a-propagace-terorismu-4556, https://www.reflex.cz/clanek/online-prenos/117889/martin-bartkovsky-rajchl-s-ujetymi-kazateli-zaplnil-vaclavak-dav-se-porval-s-policii-u-muzea-kvuli-vlajce.html?reportPage=1, https://lnenicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=799296

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.