LEGO je stále populární a dosáhlo rekordního zisku

lego

LEGO je již několik desetiletí stálicí na trhu s hračkami. Popularita malých kostiček, nejenže neklesá, ale naopak se stále zvyšuje. Také v uplynulém roce se dánské firmě dařilo nad míru dobře. Skvělých obchodních výsledků přitom dosáhla v situaci, kdy většina ostatních firem v důsledku všeobecného zdražování a společenské nejistoty spíše sčítá ztráty.

LEGO a jeho úspěšný rok 2022

V roce 2022 vykázala společnost LEGO zisk ve výši dvou miliard dolarů při tržbách před devět miliard dolarů. LEGO tak navazuje na úspěšné období z let 2020-2021 ve kterém při probíhající pandemii rekordně rostl zájem o jeho stavebnice, neboť s nimi lidé rádi trávili během lockdownů svůj čas.

lego

Foto: Pixabay

Kde se rodí zájem o LEGO?

Obchodní úspěchy mají původ v rozumné diverzifikaci nabídky stavebnic, kdy jsou zákazníkům dostupné jak komplikované a drahé sety, tak produkty jednoduché a levné. Zvláště prvně jmenovaná kategorie navíc míří na stále se rozšiřující skupinu zákazníků, kterou tvoří dospělí.

Právě oni nakupují pro sebe dražší stavebnice a tím zvyšují LEGU tržby. Velký podíl na oblibě lega v současné době mají i stavebnice využívající licencí na některé velmi známé značky. Příkladem může být Pán Prstenů, Star Wars, nebo třeba Stranger Things.

Optimalizace dodavatelských řetězců

Vedení společnosti se také snaží o maximální zkrácení dodavatelských řetězců na svých klíčových trzích. LEGO v současnosti provozuje pět velkých výrobních závodů (jeden z nich je i v České republice) tak, aby byly co nejblíže k zákazníkům. Na rozdíl od většiny jiných firem klade lego stále největší důraz na kamenné prodejny. Jen v loňském roce jich po světě otevřelo téměř 160, z toho polovinu v Číně. I začátek letošního roku naznačuje, že alespoň prozatím pokles v zájmu o lego nehrozí.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/lego-ma-rekordni-cisty-zisk-krizi-porazi-i-diky-panovi-prstenu-a-stavebnicim-pro-dospele-1396988

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vyrobce-stavebnic-lego-ma-rekordni-celorocni-zisk-tezil-z-vysoke-poptavky/2335388

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.