České dráhy zdraží od prosince. Nyní máte čas na prodloužení nižší ceny jízdného

vlak

České dráhy zdraží jízdné. Stane se tak v prosinci, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád. Na rozdíl od loňského roku bude nárůst cen o něco nižší. Od kdy bude platit nový tarif? A jak si můžete ještě prodloužit jízdné za nižší cenu?

České dráhy (ČD) upraví kilometrické tarify a z nich odvozené nabídky v souladu s termínem zavedení nového jízdního řádu 2024. V letošním roce aktuální tarify platí do 9. prosince. Nový jízdní řád bude platný od 10. prosince 2023. Zdražení jízdného bude v průměru o 9,5 %.

Zakoupení jízdenek s předstihem za nižší cenu

Až do 9. prosince 2023 máte možnost zakoupit jízdenky, a to včetně předprodeje na další 2 měsíce, tedy i na cesty uskutečněné na začátku února 2024. V tomto případě se vyplatí pořídit jízdenky tzv. do zásoby. Pokud je budete kupovat online, tj. přes internet, tak máte možnost potenciálního vrácení bez srážky, a to nejpozději 15 minut před vyznačeným časem jízdy. Při včasném nákupu čtvrtletní jízdenky můžete jezdit za aktuální cenu jízdného až do května následujícího roku. Včasný nákup před zdražením se v tomto směru rozhodně vyplatí.

Zdražení speciálně zvýhodněného jízdného

Podraží i zvýhodněné jízdné, které se obdobně jako v letecké dopravě odvíjí od aktuální poptávky. Jedná se o Flexi a Vázané jízdenky, které budou pružně reagovat na poptávku po cestování. V souvislosti na tyto faktory bude navýšení cen u těchto nabídek flexibilní a v rozsahu do 9,5 %.

Zvýhodněné Flexi jízdenky nejsou dostupné na všechny relace. Jedná se o speciální tarif mezi velkými městy, kterým ČD před roky reagovaly na ceny autobusové dopravy, které na daných trasách tvoří konkurenci vlakové dopravě.

Na rozdíl od Flexi jízdenky, která umožňuje cestovat jakýmkoli následujícím vlakem po dobu 24 hodin (u dokladů na trasu delší než 50 km), tak Vázaná jízdenka je dokladem uplatnitelným pouze pro konkrétní vlakový spoj. Vázané jízdenky rovněž nemusí být všude k dispozici. Lze je zakoupit jen do vyprodání stanoveného limitu počtu jízdenek. Výše počtu je proměnná a není nikdy zveřejněna.

Zdroj: https://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/ceske-drahy-upravi-tarify-na-rok-2024-v-souladu-se-statni-jednotnou https://www.penize.cz/doprava/445806-ceske-drahy-zdrazi-nizsi-cenu-si-ale-muzete-prodlouzit

https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/drahy-jizdne-vlak-jizdenka-doprava-ceny-cenik.A230925_122114_eko-doprava_ven

Náhledové foto: Pixabay