Finanční správa začala rozesílat informace o výši daně z nemovitosti. Pozor na změny od ledna 2024

nemovitost

Finanční správa začala rozesílat informace ohledně výše daně z nemovitosti. Jakou formou úřad informuje poplatníky? Kdy a jak uhradit daň z nemovitosti? Co se změnilo v novele zákona o dani z nemovitých věcí od letošního ledna?

Na tom, že Finanční správa ČR rozesílá informace o výši daně z nemovitosti, by nebylo nic neobvyklého. Děje se tak každým rokem. Jenže letos informace mnoho vlastníků nemovitostí nemile překvapí. Na základě legislativních změn se letos daň z nemovitých věcí zvyšuje v průměru o 80 %. Jakou formou obdržíte informaci o výši daně? Jak a kdy je třeba daň z nemovitosti zaplatit?

Starší ročníky dostávají přednost

Jak uvedla generální ředitelka Finanční správy ČR Simona Hornochová, tak přednost při rozesílání dostávají starší ročníky. Počet poplatníků, kteří volí zasílání platebních údajů e-mailem roste zhruba o 150 až 200 tisíc ročně. Letošní rok dle generální ředitelky Hornochové zřejmě pokoří hranici 1 milionu. Díky náhradě složenek e-mailem stát ušetří miliony korun za poštovné. Nicméně informace o výši daně a platební údaje dorazí poplatníkům nejen tímto způsobem.

Způsoby doručení údajů o dani z nemovitých věcí

Informace o výši dani z nemovitých věcí mohou dorazit poplatníkům hned několika způsoby. Jednak je to již výše zmíněná možnost zaslání e-mailem. To se týká těch, kteří se přihlásili k zasílání údajů pro platbu daně e-mailem. U poplatníků přihlášených k placení daně z nemovitosti prostřednictvím SIPO bude úhrada provedena standardně, a to v souladu s poštovními podmínkami České pošty.

Právnické osoby a držitelé datové schránky, kteří se nepřihlásili k výše uvedeným službám, obdrží informace pro platbu daně do datové schránky. Fyzické osoby, které nemají zřízenou datovou schránku a nevyužívají žádnou z výše uvedených možností, obdrží údaje o platbě složenkou. Ty jsou rozesílány postupně, a to nejpozději do 24. května 2024.

Za složenku poplatník musí platit

Od roku 2023 je zrušena bezplatná daňová složenka. Poplatníci budou muset zaplatit za složenku dle aktuálního ceníku České pošty. Za doručení poštovní poukázky typu A je účtován Českou poštou poplatek 52 Kč. Pakliže je částka vyšší než 5 000 Kč, zvyšuje se poplatek na 60 Kč.

Splatnost daně z nemovitosti

Pakliže je výše daně z nemovitých věcí do 5000 Kč, je tak splatná do 31. května 2024. Pakliže je vyšší než 5000 Kč, je splatná ve dvou termínech, a to do 31. května a do 30. listopadu 2024. Je možné ji samozřejmě uhradit také najednou. Výjimku mají zemědělci a chovatelé ryb. Ti mají první splátku do 2. září a druhou do 2. prosince 2024.

Zdroj: https://www.podnikatel.cz/aktuality/bernak-rozesila-informace-o-vysi-dane-z-nemovitosti-na-rok-2024/

https://www.businessinfo.cz/clanky/zaplatte-dan-z-nemovitych-veci-fs-posila-nove-udaje-cas-je-do-konce-kvetna/

Náhledové foto: Unsplash