01_koruna

Česká koruna ještě nemá nad koronavirem vyhráno

Dosavadní průběh koronavirové krize nezasadil zatím koruně žádný zásadní úder. Na obzoru se však začínají objevovat náznaky toho, že české měně stále hrozí riziko prudkého oslabení. Proč existuje v tomto ohledu důvod k obezřetnosti?

Strašák druhé vlny

Ukončení restriktivních opatření u nás je mnoha lidmi chybně vnímán jako konec problému. V současné době jsme svědky opětovného zvyšování počtu pozitivních testů. V České republice jsou denní přírůstky minimálně srovnatelné s velkými zeměmi jako je Německo nebo Španělsko. Současně epidemie stále s velkou intenzitou zuří ve Spojených státech, v Jižní Americe, Rusku a některých dalších částech světa. Výsledkem je snaha investorů nakupovat prostředky považované obecně za bezpečné. Není třeba příliš zdůrazňovat, že česká koruna mezi ně nepatří.

Lze s vysokou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že státy – a Česká republika nebude výjimkou – již znovu nezavedou plošná restriktivní opatření. Důvod je zřejmý, z ekonomického hlediska to již není možné. Ke slovu se tak dostane trasování nakažených a snaha o izolaci lokálních ohnisek nákazy. I to ale bude znamenat pro ekonomiku těžké rány, neboť nervozita z dalšího vývoje se promítne do ekonomiky v podobě snížené poptávky po zboží a službách.

01_euro

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Klesající poptávka

Česká ekonomika není závislá na službách spojených s cestovním ruchem tak, jako některé jiné evropské státy, byť i u nás přnáší cestovní ruch do rozpočtu zajímavé objemy peněz. Na druhou byl ale zasažen automobilový průmysl a prodeje aut v Evropě jsou rekordně nízké. Není důvod si myslet, že v atmosféře přetrvávající nejistotu se situace rychle vrátí k tomu, na co jsme byli zvyklí před koronavirovou krizí.

Před nadcházející letní sezonou tak lze jen těžko očekávat, že by koruna významněji posílila a kurz k euru dlouhodobě klesl pod 27 Kč.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *