01_dalnice2

Černohorská zkušenost s Čínou varuje

Nová vláda Černé Hory se v minulých dnes obrátila ústy svého místopředsedy Dritana Abazoviče s žádostí o pomoc k Evropské unii. Ta se týká vysoké úrovně zadlužení této malé země s 620 000 obyvateli vůči Číně. To vzniklo za předchozí vlády socialisty Mila Djukanoviče, který svěřil Číně některé strategické infrastrukturní projekty, a nyní je zřejmé, jakou cenu za toto rozhodnutí vlastně Černá Hora platí. Černá Hora, která je členem NATO a vůči EU je kandidátskou zemí, se nyní vážně obává o svojí bezpečnost a suverenitu. Co konkrétně se ale v Černé Hoře stalo a jak je možné se z toho poučit?

Odvrácená tvář čínské pomoci

Socialistická vláda, která v Černé Hoře vládla 30 let až do loňských prosincových voleb, uzavřela dohodu s obří čínskou stavební firmou CRBC (China Road and Bridge Corporation) o stavbě významného úseku dálnice mezi přístavem Bar na jaderském pobřeží a městem Boljare na hranicích se Srbskem. Skrze mateřskou firmu společnosti CRBC v ní má hlavní slovo samozřejmě čínský stát. Projekt byl navíc financován skrze čínskou státní banku Exim Bank, která zemi poskytla úvěr ve výši miliardy dolarů.

Celý projekt dálnice byl prostřednictvím několika analýz označen jako ekonomicky nesmyslný. Současně se začaly objevovat další problémy. V první řadě nedodržuje čínská strana termíny. Úsek měl být hotový v roce 2019, zatím však zprovozněn nebyl a v nejbližší době se tak nestane. Možná ještě horší je kaňonu řeky Tara, který je zapsán na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Firmu CRBC kvůli němu nyní vyšetřuje černohorská prokuratura.

02_dalnice2

Foto: Pixabay

Volání o pomoc

Černohorská vláda se obává, že vzniklý dluh by mohl Číně posloužit jako páka a prostředek k prosazování politického vlivu. Podobné situace jsme byli již nejednou svědky v Africe (kde řadu projektů realizuje právě CRBC). Černá Hora proto prosí Evropskou unii o pomoc. Ta by měla mít podobu refinancování stávajících úvěrů prostřednictvím Evropské investiční banky.

Z pohledu EU dává samozřejmě taková pomoc smysl, neboť by tím vyvázala svoji kandidátskou zemi z potenciálního čínského vlivu. Pro ostatní země, které uvažují o spolupráci s Čínou na strategických projektech by mohla černohorská zkušenost (stejně jako např. polská, kde Čína nenaplnila očekávání taktéž při stavbě dálnice) sloužit jako silné varování.

Zdroj informací: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/cerna-hora-pozadala-eu-o-pomoc-se-splacenim-dluhu-vuci-cine-finance-byly-urcene-na-stavbu-dalnice.A210318_094037_firmy-trhy_lkra

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

18 komentářů

 1. Svoboda Odpovědět

  Řecko si půjčovalo od EU bank a jak dopadlo? Pokud si ČH půjčovala a nepřemýšlela o splácení, je v tom až po uši

  1. Ivo Odpovědět

   Hlavním problémem Řecka nebyly půjčky EU, ty ho naopak zachránily, ale dvojí účetnictví které maskovalo skutečnou hospodářskou situaci. Ta byla katastrofální, protože do důchodu se chodilo v 55 letech a třeba každý, kdo o sobě prohlásil že umí anglicky, dostával státní příspěvek.
   Proč lžete?

 2. Luděk Brož Odpovědět

  A z čeho plyne to slibované poučení? Tu stavbu dálnice jim „vnutila“ čínská strana, nebo si ji vymysleli sami? A jak dodržuje Černá hora splátky půjčky? Jiní věřitelé by půjčku splatit nechtěli?
  Pravděpodobně jediné poučení z článku: neškodilo by, kdyby si autor textu své dílo znovu přečetl, než ho zveřejní a trochu nad ním zapřemýšlel – např. „Možná ještě horší je kaňonu řeky Tara, který je zapsán na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.“ ?

  1. Ratibor Toufar Odpovědět

   Do problému je zatáhla minulá socialistická vláda. Zrovna tak jak se o to snaží naše vládnoucí garnitura v čele se Zemanem. To chce autor naznačit. Víc není třeba komentovat.

    1. Gastros Odpovědět

     A Vy tu jako trollíte pro komunistické nedemokratické státy včetně Číny a putinovského Ruska? Zkuste se nejdřív dovzdělat, než tu začnete házet bahnem.

  2. Petr B. Odpovědět

   Dost často to vypadá, že se čínská strana opravdu snaží vnutit různé investice.
   Třeba u nás by ráda zaplatila kanál D-O-L (že by ve smlouvě byly skryté požadavky není třeba pochybovat – že je nesmyslný ekonomicky, ekologicky i technicky (vést kanál přes oblast, kde řeky pramení – proč ne přímo přes Mt. Blank – nebo z Číny rovnou přes Pamír či Ťan-Šan) je alespoň částečně zřejmé.
   V afrických státech vybudovaly čínské firmy dálnice „zadarmo“ – jen za cenu surovin, které si odvážejí do Číny. Místní práci téměř žádnou nedostali, auta nemají, dálnice nepotřebují – a turisté měli zájem o cestu savanou, dálnice mají doma.

 3. Jaroslav Odpovědět

  Čína musí být strašná, když nutí stavět dálnice podle požadavků zadavatele. Mohu-li posoudit stavbu dálnic v Polsku rovněž vnuceném Čínou, pak Polákům jejich tempo i kvalitu závidím. Vybrali si dobrého dodavatele.

 4. Karl Odpovědět

  Pro ponaučení si muzeme skrtnout Cinany, ti s tim nemaji nic spolecneho. Cerna Hora si vymyslela a do domluvila nesmysly, tak za to ted plati.
  Dalnice u nas nejsou a nebudou a když budou, tak pomaleji nez od Číňanů. Plyne z toho ponaučení akorat takové, ze je treba mit dobrou smlouvu bez ohledu na dodavatele viz. u nas nedavno delane nekvalitní vlnici dalnice na Morave.
  Snaha postrasit Cinou se jaksi nepovedla.

 5. Ratibor Toufar Odpovědět

  Z toho plyne poučení nedělat s Čínou kšefty. A páníček je zřejmě neomylný rejpal,který se nikdy nepřeklep. Stačí si odmyslet od kaňonu to u. Snad to není tak náročné.

 6. Pavel Odpovědět

  no doporučil bych aby se všichni co maj nějaké dluhy obrátili na evropské ORGÁNY a oni to za ně zatáhnou – pozor ale musí to být čínské nebo ruské dluhy jinak anglosaská lichva je v pořádku

 7. Petr B. Odpovědět

  Pořád strašíte s čínským vlivem, ale nikde jsem nečetl (pravda, nehledal – ale byla by to informace na prime-time) rozbor
  Jaké by byly náklady na výrobu zboží dováženého z Číny, kdyby se vyrábělo v zemích EU:
  Jak by se tyto náklady promítly do příjmů obyvatel EU? (Vyrábějí, dostali by zaplaceno)
  Jak by se tyto náklady promítly do ceny zboží? (Bylo by výrazně dražší, než o kolik by se zvedly příjmy? Nebyly by cenové nevýhody kompenzovány nezávislostí na Číně, vykoupením se ze špatného svědomí práce v čínských lágrech…)
  Jaký by byl vliv protiopatřtení Číny? (Odmítání odběru EU zboží, konfiskace provozů EU firem (výrobní dokumentaci si buď ukradnou, nebo jejím odevzdáním přímo podmíní výrobu v Číně))
  Byli bychom konkurenceschopní k čínskému zboží na ostatních trzích? (V prvních měsících až letech jistě ne – v lágru vyrábějí bez nároku na mzdu)
  Jak by se k našim výrobkům postavily ty státy, které se cítí Čínou ohroženy?

 8. ldx Odpovědět

  No, z toho článku jsme se mnoho detailů nedozvěděli, kromě jedné fotky. Prezentované závěry nejsou podložené ničím než názorem, převzatým od politiků, takto by investigativní žurnalistika asi vypadat neměla. Celkově hodně slabé…

 9. Jiří Odpovědět

  Pane Petře B. Jistě by to „nějak“ spočítat šlo, ale započítat reakci zemí jako je Čína (a Rusko) je velmi těžké, protože ekonomická stránka je u nich podřízena politickým cílům. Jsem toho názoru, že se zeměmi, které nás považují za nepřítele, bychom správně obchodovat neměli. Někde jsem četl, že první německé bombardéry, nad Británií měly britské motory.

 10. Mireček Odpovědět

  Čína je nový hegemon, nebezpečný totalitní komunistický režim, mnohem nebezpečnější než byl v minulosti Sovětský svaz!!!

  1. ldx Odpovědět

   Až na to, že Čína nebyla nikdy ve své 3000 leté historii expanzivní… ovlivňovat svět okolo pro své zájmy a využívat ho, to samozřejmě ano :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *