Nové občanky budou i s otisky prstů

Otisk prstu

Ještě v tomto roce se plánuje vydávání nových typu občanských průkazů. Místo dosavadních údajů zde bude navíc také otisk dvou prstů držitele. My se dnes na tuto změnu podíváme. Pojďme tedy na to!

Požadavek evropské legislativy

Proč tedy budou nové občanky obsahovat kromě dosavadních běžných údajů a fotky držitele také jeho otisky prstů? Jde o bezpečnostní prvek, který vychází z novely zákona, která je nyní v poslanecké sněmovně. Tato novela reaguje na nařízení Evropské unie, které bylo přijato v rámci posilování unijní bezpečnosti. Dle nařízení by měly být tyto občanské průkazy vydávány ještě letos, konkrétně od 2. srpna tohoto roku.

Kdyby novela nebyla přijata

Jak bylo již zmíněno, novela zákona, která toto nařízení EU provádí, leží nyní v poslanecké sněmovně. Pokud by však zákonodárci nestihli zákon projednat tak, aby byl od 2. srpna 2021 účinný, pak by to znamenalo pro české občany nepříjemnosti. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že pokud by nastala tato situace, pak by lidé s občankami vydanými po 2. srpnu nemohli volně cestovat po EU jen na občanku a potřebovali by k tomuto cestování pas. Občanský průkaz by totiž neobsahoval biometrické údaje dle tohoto nařízení, včetně otisků prstů. Taková situace se však nepředpokládá a počítá se se schválením tohoto předpisu.

Co tedy nařízení ukládá? Co bude na občankách

Nařízení tedy stanovuje, že všechny občanské průkazy lidí nad 12 let musí obsahovat biometrické údaje. Jde o vyobrazení obličeje a otisky prstů obou rukou. Výjimku však budou mít děti do 12 let. Ti nebudou muset mít občanku (vydává-li jejich stát občanky již v tomto věku) s otisky prstů, nýbrž jen s fotografií obličeje. A jak bude tedy občanka vypadat? Najdete zde otisky vašich prstů? Ne. Počítá se totiž s tím, že tyto biometrické údaje budou nahrané a uložené na bezkontaktním NFC čipu, který občanský průkaz obsahuje. Jde o stejný čip, který se používá v mobilech nebo v platebních kartách pro bezkontaktní platby. Na občance je tedy fyzicky neuvidíte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.