graph-163509_1280

Lidé v Evropě se učí investovat, Češi jsou na druhém místě

Ačkoli je finanční gramotnost běžných občanů jednotlivých zemí Evropy často terčem ostré kritiky, podle společnosti InvestEurope se lidé učí mnohem lépe pracovat se svými úsporami a snaží se je také nějakým způsobem zužitkovat za pomoci různých investičních fondů soukromého kapitálu. Projekty ve Střední a Východní Evropě v loňském roce zaznamenaly investice ve výši 1,8 miliardy euro (46 miliard korun), což je nejvyšší naměřená hodnota za posledních deset let. Česká republika se mezi zeměmi s největším počtem investorů rozhodně neztratila.

Lídrem tabulek je stále Polsko, Česká republika se však drží v těsném závěsu

Vzhledem k rozloze Polska zřejmě není překvapujícím zjištěním, že tamní trh zaznamenal vůbec nejvyšší nárůst nových investic do zmíněných fondů soukromého kapitálu ze všech hodnocených států. Konkrétně hovoříme o čísle téměř 850 milionů eur. K překvapení všech se ovšem hned na celkovém druhém místě umístila Česká republika, která se může pyšnit investicemi svých obyvatel ve výši 767 milionů eur. Střední a Východní Evropa je v posledních letech plná zajímavých investičních příležitostí, peníze se proto rozdělily mezi bezmála 400 firem.

Jaké investice jsou nejoblíbenější?

Fondy se stávají opravdu častým způsobem, kterým se lidé snaží zhodnotit své životní úspory. Velké procento z nich se dokonce nebojí investovat peníze do rizikových fondů, které jim přinášejí vidinu většího výnosu v kratším časovém horizontu, ačkoli jsou dopředu varováni, že očekávané výdělky nejsou jisté. Dohromady až třetina investovaných peněz jde právě tímto směrem. Investovat lze do několika zajímavých oblastí, nicméně největší popularitě se dlouhodobě těší investice do zdravotnictví.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *