Cena ropy míří vzhůru

ropa

Minimálně první polovina roku 2022 bude pravděpodobně stejně jako rok předchozí ve znamení rostoucích cen ropy. Důsledky tohoto trendu mohou být pro ekonomiku, včetně té české, potenciálně závažné. Důvodů pro růst cen ropy v době návratu globálního průmyslu na před-pandemickou úroveň je hned několik. Co se na růstu cen ropy podílí a jaký je výhled pro rok 2022?

Spotřeba ropy po pandemii

Znovuoživení průmyslu po pandemii koronaviru způsobilo návrat spotřeby ropy na úroveň před vypuknutím koronavirové krize. Oživení je patrné nejvíce v Asii a nese s sebou i hlad po této surovině. Současně však těžba ropy tento trend nekopíruje a nabídka tak za poptávkou značně pokulhává. Stejně tak jsou podprůměrné i zásoby. To samozřejmě žene ceny nahoru a jedná se o hlavní důvod tohoto neutěšeného stavu a to i v Evropě.

Těžba ropy v zemích OPEC se navyšuje poměrně pomalu a oproti roku 2019, tj. před vypuknutím pandemie, stále zůstává na významně nižší úrovni. Nižší objem těžby je v současné době patrný i ve Spojených státech.

ropa

Foto: Pixabay

Výhled na rok 2022

Odhad následujícího vývoje není v tomto ohledu nikterak povzbuzující. Jednak s nezdá, že by mělo dojít k dramatickému navýšení objemu těžby ze strany zemí OPEC, jednak se nedá počítat ani s vyšší produkcí v jiných částech světa. Velké těžařské firmy jako Exxon Mobile nebo Chevron již nechtějí investovat do nových technologií a rozšiřování těžby, neboť se sami snaží o diverzifikaci svého portfolia a investují do aktivit v oblasti obnovitelných zdrojů.

Ačkoliv není snadné predikovat průběh pandemie, pravděpodobně již nebude docházet k velkým a plošným lockdownům, k dalšímu výraznému poklesu průmyslové produkce v rozsahu roku 2020 by tak již dojít nemělo a neměla by tak klesnout ano poptávka po ropě.

To vše znamená, že ceny pravděpodobně porostou, nebo se budou minimálně držet na současných úrovních a nedočkáme se výraznějšího zlevňování.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/nazory/marek-janecka-nizke-investice-a-zasoby-posunou-ceny-ropy-vyse-1386761

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.