Jak na maximální úsporu v průmyslu? Vsaďte na průmyslové roboty

Průmyslové roboty

Digitalizace je jedním z fenoménů současnosti. Automatizace se stala realitou a není se vůbec čemu divit. Vždyť mnohé činnosti jsou maximálně monotónní a nudné. Stereotyp člověka postupem času ničí. Hlavním motivem robotizace je ovšem vysoká úspora, a to jak času, tak i peněz. Vždyť naprogramované roboty jsou schopné vykonávat mnohé činnosti precizněji. Ne, bát se o práci lidé ještě nemusejí. Vždyť robot nedokáže uvařit ani pohlídat dítě či řešit nějaké jiné specifické činnosti. To ovšem nijak jejich význam nijak nedegraduje. Co tedy vlastně představuje termín cobot, jaké je jejich využití, jak je naprogramovat a jaká je návratnost této investice? Nepřestávejte číst, všechno vám prozradíme.

Pojem cobot se velmi rychle rozšířil

Máte pocit, že jsou coboti na světě až nyní a teprve se jejich služeb začíná využívat? Pak jste do jisté míry na omylu. Ve větších společnostech už pracují poměrně dlouho. Fakt je ovšem ten, že pro menší firmy se jednalo o z hlediska vysoké ceny nedostupné zboží. Stejně tak se majitelé malých společností potýkali s tím, že bylo náročné naučit se průmyslové roboty ovládat či jen programovat. Výrobci a prodejci cobotů ale situaci začali řešit. Především společnost Universal Robots začala nabízet kolaborativní roboty, kteří jsou spolehliví, cenově dostupní a bezpeční. Pod pojmem cobot si tak lze představit především robotická ramena pracující na základě přesného naprogramování.

Nejen do specifických odvětví…

Coboti se tedy vyznačují univerzálním použitím. Rozhodně není od věci jmenovat také mnohá odvětví, kde jich firmy už tradičně využívají. Konkrétně jde o:

–          zemědělství,

–          potravinářský průmysl,

–          výrobu nábytku,

–          zpracování plastů a polymerů,

–          automobilový průmysl,

–          vědu a výzkum,

–          farmacii,

–          obrábění kovů,

–          obsluhu soustruhů,

–          a mnohé jiné.

Jen v České republice pracují v mnohých známých firmách. Namátkou bychom mohli jmenovat kupříkladu společnost Continental, kde slouží roboti zejména jako obsluha strojů. V Paradigm electronic fungují skvěle při leštění. V potravinářském průmyslu u Orkla foods vynikají v balení a paletizaci.

Cobot

Spousty charakteristických činností

Moderní průmyslové roboty lze využít prakticky kdekoli. Především robotická ramena od zmiňované společnosti si poradí s různými činnostmi. Jen pro představu, mohou pomáhat například při:

–          montáži,

–          šroubování,

–          lisování,

–          vstřikování,

–          balení,

–          skládání na palety,

–          kontrole jakosti,

–          lepení,

–          testování.

Programovat coboty se lze naučit neskutečně rychle

Strach z programování těchto robotů není na místě. Společnost Universal Robots totiž nabízí vynikající podporu se vším všudy. Najdete u ní řešení komplexního charakteru včetně mnohého příslušenství, externích modulů a precizně propracovaných programů. Naučit byste se měli v online akademii ovládat coboty během velmi krátké doby. Pohybovat se budete v řádu několika desítek minut.

Maximálně rychlá návratnost robota

Majitelé firem jsou si jednoznačně vědomi toho, kolik peněz musí platit za své zaměstnance. Určitě se nejedná pouze o jejich plat. Myslet je zapotřebí také na sociální a zdravotní pojištění či jiné výdaje zacházející často do několika desítek tisíc korun. Robot je z pohledu provozu mnohem levnější. Společnost Universal Robots zjistila, že nejrychlejší návratnost byla u jedné z firem zaznamenána v řádu dní, jednalo se konkrétně o pouhých 34 dní. Vybírat si u společnosti Universal Robots lze z celkem třech řad, a to UR3, UR5 a UR10. Záleží samozřejmě na tom, jaké kolaborativní roboty do své firmy budete potřebovat. Pro více informací určitě navštivte universal-robots.com.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.