Budoucnost hospod není příznivá. Vyšší ceny piva odrazují zákazníky

Pivo

Česko celosvětově patří mezi premianty, co se týče konzumace piva. V posledních letech však tento trend klesá, což je způsobeno především nedávnou pandemii, ale také zvyšující se cenou čepovaného piva. Z finančních důvodů omezili lidé návštěvy hospod a navštěvují je čím dál méně. Úbytek hostů není příznivou zprávou pro hospodské, kteří tak přicházejí o své výdělky. Hospodským podkopává židli také zvýšená cena energii.

Vysoké ceny odrazují zákazníky

Stoupající cena v posledních letech změnila přístup hostů hospod, barů a restaurací. Průměrná cena čepované dvanáctky se pohybuje okolo 59 korun. V Praze zaplatíte v průměru přes 70 korun, v některých podnicích dokonce 100 korun. V menších městech je cena čepované dvanáctky o něco nižší, ale žádná hitparáda to také není. Mnoho hospod, především na vesnicích nebo v menších městech, ukončilo svou činnost kvůli zdražení. Lidé raději volí nákup přepravek s lahvovými pivy, než aby nadále navštěvovali hospody s drahým čepovaným pivem.

Alternativní řešení konzumentů piva

Lidé místo častých návštěv hospod volí jiná řešení. Kromě nákupu lahvových nebo plechovkových piv kupují nákup menší bečky, které konzumují na svých pozemcích společně s dalšími přáteli. Cenově se jim takové řešení rozhodně vyplatí více. Na vesnicích se lidé scházejí na fotbalových utkáních, kde je na čepu pivo za rozumnější cenu. Snížení cen piva je v nedohlednu a spíše naopak, dá se brzy očekávat brzké zvýšení ceny piva. Ceny se přibližují na evropskou hranici.

Zisky jsou nárazové

V současnosti mají hospody, bary a restaurační zařízení žně. Může za to příchod hezkého počasí, ale také Mistrovství světa v hokeji 2024, které se koná v Praze a v Ostravě. Nejen hokejoví fanoušci z celého světa, ale i obyvatelé Česka tak mají zvýšený apetit na pivo. Pivo a sport zkrátka k sobě skvěle pasuje. Po skončení mistrovství světa v hokeji bude následovat Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 konané v Německu, kde se účastní také česká fotbalová reprezentace. Jakmile ale skončí jednotlivé sportovní události, skončí léto, dá se s jistotou očekávat, že počet konzumentů se výrazně sníží.

Zdrojhttps://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-pivo-je-za-60-korun-uz-i-v-mensich-mestech-hospody-zaviraji-40471691https://www.irozhlas.cz/ekonomika/hospodsky-zivot-v-cesku-se-meni-lide-piji-mene-piva-i-palenky_2405170944_hof

Náhledové foto: Pixabay