GameStop se chystá vydat miliony nových akcií a oznamuje propad tržeb

01_GameStop

Ve dnech, kdy se akcie společnosti GameStop chvílemi ocitaly na chvíli nahoře, pak zase dole , přichází další pohyb, který znepokojí investory. Prodejce videoher oznámil plány na vydání desítek milionů nových akcií a zároveň přiznal výrazný pokles tržeb v prvním čtvrtletí.

Propad tržeb

Kontroverzní krok společnosti GameStop spočívá v plánu prodat až 45 milionů nových kmenových akcií. Tento krok následuje krátce po krátkodobém oživení obchodu s jejími meme akciemi, které se odehrálo na pozadí příspěvků oblíbeného analytika „Roaring Kitty“ na sociální síti X. Avšak tento silný růst se brzy vyčerpal a hodnota akcií se opět propadla.

Neradostné vyhlídky GameStopu dále podtrhují předběžné výsledky za první čtvrtletí. Očekává se, že čisté tržby za toto období klesly na pouhých 872 až 892 milionů dolarů oproti zhruba 1,24 miliardy dolarů před rokem. Analytici přitom odhadovali tržby okolo 1 miliardy. Ztrátovost sice mírně klesla, přesto se společnost potýká s nemalými finančními problémy.

Nepříznivé vyhlídky

Konkurence elektronického obchodování a celkový útlum zájmu o videoherní zboží připravily GameStop o část výnosů. Společnost se tak rozhodla snížit náklady a v březnu oznámila propouštění neupřesněného počtu zaměstnanců. Podle analytiků však takové kosmetické změny nebudou stačit.

Analytik Michael Pachter z Wedbush Securities uvedl, že společnost není v pozici, aby byla zisková. Očekává, že GameStop bude v budoucnu ztrácet 100 milionů USD ročně. Pachter má pro GameStop rating „underperform“ a cílovou cenu 7 USD.

Konec meme investování?

Fatální kombinace propouštění, poklesu tržeb a nutnosti vydat nové akcie vrhá stín na slavnou éru GameStopu coby fenoménu mezi drobným, meme investory. Přestože občasné vzepětí zájmu o tyto akcie přetrvává, jak dokázal nedávný růst, udržitelnost takového trendu je v ohrožení.

Vydáním desítek milionů nových akcií GameStop výrazně zředí své současné akciové portfolio. To zpravidla znamená pokles hodnoty již vydaných akcií. Skeptici se tak ptají, zda právě teď nedochází ke konečnému vyčerpání fenoménu meme investování, minimálně v případě GameStopu.

Zdroje info: Reddit, https://nypost.com/2024/05/17/business/gamestop-slides-again-on-move-to-sell-shares-after-meme-stock-rally/, https://www.cnbc.com/2024/05/17/gamestop-shares-fall-after-it-files-to-sell-securities-says-first-quarter-sales-declined.html

Náhledové foto: Pixabay